Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel URFALI ALEVİLER ‘UNUTMAYACAĞIZ BEYLER, UNUTMAYACAĞIZ’

URFALI ALEVİLER ‘UNUTMAYACAĞIZ BEYLER, UNUTMAYACAĞIZ’

Sivas Madımak otelinde 35 canın yakılarak öldürülmesinin 19. yılında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları olayı bir kez daha kınayarak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen faillerin hala bulunamamasına tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2012 Pazartesi 17:20
URFALI ALEVİLER ‘UNUTMAYACAĞIZ BEYLER, UNUTMAYACAĞIZ’
Alevi Dernekleri Şanlıurfa Şubesi’nde bir araya gelen kent merkezindeki sivil toplum kuruluşlarından Eğitim Sen, SES, İnsan Hakları Derneği, DİSK ve Emekli Sen başkan ve yöneticileri ortak basın açıklaması yaparak ölümlerinin 19. yılında katledilen aydınları andı.

Sivil Toplum Kuruluşları adına basın açıklamasını okuyan Alevi Dernekleri Şanlıurfa Şube Başkanı Kemal Atalar “1993 yılında Madımak’ta yaşananları unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Devletin resmi organlarının gözleri önünde yaşananları bir kez daha hatırlatan Başkan Atalar, “2 Temmuz 1993 tarihte tam 19 yıl önce bu gün amaçları sadece ve sadece kültür etkinliği yapmak olan ve bu nedenle bir araya gelen 33’ü alevi 2 si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 35 canımızı Sivas’ın orta yerinde Madımak cehenneminde devletin resmi organlarının gözleri önünde diri diri yaktılar. Devletin resmi organlarında bu yakmalara göz yumdular ve zamanın İç İşleri Bakanı, Valisi, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanları, orda yoklarmış gibi ve hiç bir şey olmamış gibi ortada cayır, cayır yakılan insanların yakılmalarına seyirci olmaktan başka hiç bir şey yapmadılar.

Bugün 19 yıl önceki bu katliamı sanıkları, şu anda TBMM’ sinde sözüm ona bizleri temsilen vekil olarak oturmakta, hangi yüzle, hangi vicdanla vekillik yapıyorlar bu olayın biz Aleviler hangi inanca sığdırmak gerektiğini anlamış değiliz” dedi.‘BİZ İSTEMEDİĞİMİZ SÜRECE BU DAVA İLELEBET SÜRECEKTİR’

Sivas katliamının bir dönem zaman aşımına uğratıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Atalar, “Siz istemedikçe bu dava ilelebet sürecektir” diyerek sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Ey zamanın dindarları, devlet yöneticileri davanın düşmesi sonucu, hayırlı olsun diyerek, beyin derinliklerindeki bilinçli bilinç altı düşüncenizi ortaya koydunuz, ve diyorsunuz ki davanın yargılanan sanıklarının çocukları babalarını sorarken vicdanınız sızlıyor, peki soruyorum sizlere Madımak ta diri diri yakılan canların çocukları babalarını ararken, sorarken vicdanız nerede. Bu çocukların feryatlarını neden duymuyorsunuz,.Bu mudur, vicdan, bu mudur hak, hukuk, adalet bu dava böle kapanmaz, kapanmayacaktır.

Devletin resmi karakollarının  hemen yanı başında 19 yıl boyunca yanı başındaki sanığın yaşamasına, göz yumarak, bir nevi davanın zaman aşımına uğramasına zemin hazırlamışlar.”ULUDERE VE SURİYE OLAYLARINA DEĞİNİLDİ

Atalar, özellikle son dönemlerde yaşanan Suriye gerilimi ve Uludere katliamına da değinerek ‘Türkiye, bu tür tutumlarda bulunurken, iğneyi önce kendine sonra çuvaldızı başkasına batırmalıdır” dedi.

Atalar basın açıklamasını şu cümlelerle bitirdi; “Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta, Uludere’de suçsuz sebepsiz yere insanların katledilmesi diri diri yakılmasına göz yumanlar, insanlar katledilirken, diri diri yakılırken gözünüz kör, kulağınız sağır, vicdanız kara idi de, 80 yıldır dost olduğumuz, kardeşçe, huzur ve barış içinde yaşadığımız komşularımızla, kimlerin çanaklarına bal sürmek için düşman kesildini. Ata sözünde olduğu gibi “iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırınız. Kendi iç işlerinize başkasının karışması durumunda nasıl tepki gösterirseniz, sizlerde bir başkasını iç işlerine müdahale etinizde aynı tepki alacağınızı unutmayınız. Bu nedenle Emperyalist güçlerin ekmeklerine yağ sürmeyiniz, barış ve huzur içinde yaşadığınız komşularınızla inançlarından anlayışlarından dolayı husumet çıkartarak orta doğu savaşın öncüsü olmayınız, orta doğu savaşının müsebbibi olmayınız.

Bu dünya alevi si ile Sünni si ile kürdü ile türkü ile Yahudi si ile Hristiyan’ı   ile her renkten her dilden her inançtan insanlarımızın kardeşçe huzur içinde yaşamasına yeter bu nedenle emperyalist güçlerinin kölesi, uşağı olmayın onlara uşaklık etmeyin.

Yaşasın tüm dünya barışı, yaşasın tüm dünya insanların kardeşliği, Sivas’ı, Maraş’ı; Uludere’yi, Çorum’u ve Şanlıurfa Cezaevinde meydana gelen yangınları müsebbiplerini  unutmadık unutturmayacağız. İnsanlık istemedikçe, Sivaslar, katliamlar, Uludereler unutulmayacaktır unutturulmayacaktır.”

Basın açıklamasının ardından diğer Sivil Toplum Kuruluş başkan ve temsilcileri alkışlarla olayı protesto ettikten sonra dağıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık