Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'LI ALEVİ'LERDEN SİVAS TEPKİSİ

URFA'LI ALEVİ'LERDEN SİVAS TEPKİSİ

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi üyeleri, Sivas olayları davasının zaman aşımından düşmesi kararına tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2012 Salı 15:29
URFA'LI ALEVİ'LERDEN SİVAS TEPKİSİ
Dernek Başkanı Kemal Atalar, dernek üyelerinin katılımıyla dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, 19 yıl önce Sivas'ta insanlık onuruna yakışmayacak bir olay yaşandığını, asıl faillerin ise hala bulunamadığını öne sürdü.

İnsanlığa karşı yapılan zulüm ve katliamların asla affedilemeyeceğini dile getiren Atalar, şöyle konuştu:


''Sivas'ta, 1993 yılında Alevi inancına sahip insanlarımızın Madımak Oteli'nde katledilmeleri ve bütün dünya kamuoyunun gözleri önünde bu olayın gerçekleştirilmesi insanlık onuruna ve kişiliğine yakışmayacak harekettir. Bu hareketin esas failleri yıllarca saklanmış, korunmuş ve kollanmıştır. Öne sürülen figüranlar, yargı önüne çıkarılmış ancak istenilen sonuç elde edilememiştir. Bugün gelinen son noktada dava, zaman aşımı göz önüne alınarak düşürülmüştür. Dava düşürülse de insanlık katliamları ve suçları düşürülemez, kapatılamaz. İnsanların ırkı, inancı ve zihniyeti ne olursa olsun hangi ülke vatandaşı olursa olsun, onlara yapılan katliamlar ve zulümler asla insanlık tarafından affedilmez ve affedilmemelidir.''


Atalar, önemli davalarda zaman aşımının önüne geçilmesi, bu konuda yasal düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star