Ana Sayfa Ekonomi Urfa'lı Fırıncılar İsyan Etti..

Urfa'lı Fırıncılar İsyan Etti..

Şanlıurfa Fırıncılar Odası, son günlerde çırak yokluğu yüzünden Şanlıurfa’da gündemde olan ‘fırıncılar evlere servis yapamıyor’ eleştirisine isyan etti.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2011 Perşembe 11:13
Urfa'lı Fırıncılar İsyan Etti..
Şanlıurfa Fırıncılar Odası adına açıklama yapan Oda Başkanı Mehmet Emin Karaatlı;   “eskiden analarımızın hazırladığı kahvaltıyı artık fırıncılar hazırlar oldu. Biberileri patlıcanları pişirip, sabah akşam evlere servis yapıyoruz. Son zamanlarda çırak ihtiyacımızı karşılayamayınca evlere servis yapamaz olduk” dedi.

Çırak sıkıntısının birçok nedeni olduğunu ama sıkıntıyı en büyük nedeni, 8 yıllık kesintisiz eğitim olduğunu söyleyen Karaatlı: “8 yıllık kesintisiz eğitim çıraklık işine en büyük darbeyi vurdu.  İlk örgenim dönemini bitiren bir çocuk, çocuk değil attık bir genç oluyor. O gençte servis yapmak istemediği için fırında çalışmak istemiyor. Çünkü servise gitmekten sanatı öğrenmek imkânsız oluyor” dedi


BİRAZDA HALKIMIZ BU İŞİ ÇIĞRINDAN ÇIKARDI

Vatandaşın servis işini çığırından çıkardığını dile getiren Karaatlı: “eskiden fırına gönderecek çocuğu olmayan yaşlı insanlara biz fırıncılar sosyal toplum gereği sabah akşam onlara ekmek servis etmeyi görev bilirdik. Ama zamanla bu iş çığırından çıktı. Evde iki, üç çocuğu olanı da telefonla ya da balkondan seslenerek ekmek servisi istiyorlar. Çocuğunu bir meslek için fırına gönderen baba, Fırıncı esnafımızı bu kadar hor kullanıldığını görünce çocuğunu göndermekten vazgeçiyor. Kısaca şunu söylemek istiyorum; servisi fırıncım kaldırmıyor” diye isyan etti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık