Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'lı Gazeteci Röportaj Yaptı 'Terörist' Oldu

Urfa'lı Gazeteci Röportaj Yaptı 'Terörist' Oldu

DİHA muhabiri Murat Çiftçi, "KCK Urfa" davasında kilit rol alan Gülistan Encü ile yaptığı röportaj nedeniyle "örgüte yardım etmek" suçlamasıyla tutuklandı.

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2012 Perşembe 00:52
Urfa'lı Gazeteci Röportaj Yaptı 'Terörist' Oldu
Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, DİHA muhabiri Çiftçi hakkında "Urfa KCK" dava dosyasının kilit ismi olan ve aynı zamanda BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin tutuklanmasına yol açan Gülistan Encü ile yaptığı röportajı gerekçe göstererek "adil yargılamayı etkileme" suçlamasıyla soruşturma açmıştı. Savcılığın talebi üzerine Urfa Cumhuriyet Savcılığına ifade veren Çiftçi, 24 Ocak'ta "yol tutuklaması" kararı verilerek Urfa E Tipi Cezaevi'ne konulmuştu. Önceki gün Diyarbakır'a gönderilen Çiftçi özel yetkili savcıya ifade verdi. DİHA Muhabiri "örgüte yardım" suçlamasıyla tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Haberle yataklık olur mu?
Tutuklamaya tepki gösteren Av. Serdar Çelebi, Gazeteci Çiftçi'nin "Mevcut delil", "kuvvetli suç şüphesi", "katalok suç olması" suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı verildiğini belirtti. Çiftçi'nin yaptığı haber nedeniyle cezalandırılmasının anlamsız ve şaşırtıcı olduğunu kaydeden Çelebi, şunları söyledi: "Savcılık aşamasında isnat edilen suçlamayı tartışamadık. Mahkeme aşamasında da isnat edilen suçlamanın ne olduğunu sorduk fakat somut herhangi bir unsur ortaya konulmadı. Bir haberden kaynaklı bir gazeteci nasıl yardım yataklıktan suçlanır? Yaptığı haberden dolayı hangi örgüte yardım etmiştir? Haberde herhangi bir örgütün ismi dahi geçmiyor. Açıkçası tutuklama karşısında biz de çok şaşırdık."

Encü itiraf etmişti
"KCK Urfa soruşturması" adı altında verdiği "Beni kırsala gönderecektiler" şeklindeki ifadesi üzerine, 1 Ekim 2010'da dönemin BDP İl Eşbaşkanı olan Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile İl Eşbaşkanı Adile Fidan'ın da aralarında bulunduğu 28 BDP'li gözaltına alınmış 9'u tutuklanmıştı. DİHA muhabiri Çiftçi'ye konuşan Gülistan Encü, vicdan azabı çektiğini ifade ederek, hem emniyette hem de özel yetkili savcı da baskı altında ifade verdiğini ve polisin kendisini oyuna getirdiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Söz konusu röportaj ardından Encü gözaltına alınmış, DİHA muhabirinin de evi basılarak haber kayıtları ve görüntüler aranmıştı.(yeniozgurpolitika)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star