Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfalı Hacılar SALDIRININ ŞOKUNU HALA YAŞIYORUZ(video)

Urfalı Hacılar SALDIRININ ŞOKUNU HALA YAŞIYORUZ(video)

Hac vazifelerini yapmak üzere Suudi Arabistan'a giden ve dönüş yolunda Suriye'de saldırıya uğrayan 27 kişilik Türk hacı kafilesini taşıyan otobüs, memleketleri Şanlıurfa'da zılgıt ve Türk bayraklarıyla karşılandı.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2011 Pazartesi 16:58
Urfalı Hacılar SALDIRININ ŞOKUNU HALA YAŞIYORUZ(video)
Hac vazifelerini kasap olarak yapmak üzere bir ay önce Suudi Arabistan'a giden ve dönüş yolunda Suriye'de saldırıya uğrayan 27 kişilik Türk hacı kafilesini taşıyan otobüs, memleketleri Şanlıurfa'da zılgıt ve Türk bayraklarıyla karşılandı. Saldırının şokunu üzerinden atamayan hacılar yakınlarına sarılarak, 'Bu vatanın kıymetini bilin. Bilmeyenin ne dini, ne imanı, nede Allah'ı vardır' dediler.

Hac ziyaretini tamamladıktan sonra önceki gün gün karayoluyla Suudi Arabistan'dan yola çıkan ve Suriyeüzerinden Türkiye'ye geçmek isteyen içerisinde 27 hacının bulunduğu otobüs, Suriye'nin Humus kentti yakınlarında uzun namlulu silahlarla tarandı. 2 kişinin yaralandığı saldırının ardından camları kırılan, lastikleri patlayan ve hasar gören otobüsleri ile yeniden yola çıkan hacılar, akşam saatlerinde Şanlıurfa'ya ulaştı. Şanlıurfa'ya gelen hacılar, kendilerini Türk bayrakları ile karşılayan yakınlarını görünce gözyaşına boğuldu. Yakınlarına sarılarak ağlayan hacılardan İmam Asut, 'Bu vatanın kıymetini bilin. Türkiye gibi bir ülke yok. Bu ülkenin kıymetini bilmeyenin ne dini, ne imanı, ne de Allah'ı vardır" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

'SALDIRININ ŞOKUNU HALA YAŞIYORUZ'

26 Türk hacısını taşıyan 46 yaşındaki Erhan Sürmeli yönetimindeki 71 EP 806 plakalı otobüs, saldırı sırasında 3 kurşunun isabet etmesiyle patlayan lastikle Türk sınır kapısına ulaştı. Suriye'de yaşadıkları ve yaklaşık 10 dakika süren saldırının şokunu üzerlerinden atamadıklarını ifade eden hacılardan Mehmet Arpacı, 'Türkiye'ye gelirken yolumuzu kaybettik ve ıssız bir noktada askerler barikatlarla önümüz kesti. Nereli olduğumuzu sordular ve Türk olduğumuzu öğrenince sinirlenip Başbakan'ımıza hakaret ettiler. Tartışmanın uzamaması için yolumuza çıkmak isterken bizden rüşvet istediler vermeyince de otobüsümüze ateş etmeye başladılar. Korkudan ne yapacağımızı şaşırdık. Kendimizi otobüsün içerisinde yerlere attık, mermilerden korunmak için de hacdan getirdiğimiz bidonlar içersindeki zemzem sularını ve tencereleri kendimize siper ettik" diye konuştu.

Arpacı, yaşananların ardından Türkiye'ye gelirken, güzergah üzerinde yanan araçlara ve işkence edilen insanlara rastladıklarını da kaydetti.

Saldırıya uğrayan hacılar kırık camla yaptıkları yolculuk sırasında üşümemek için kalın kıyafetler giydiklerini ifade etti. Gözyaşları arasında hacıları karşılayan yakınları ise, 'Sevdiğimiz insanlara kavuştuğumuz için Allah'a şükrediyoruz' dedi.

Öte yandan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçtikten sonra Şanlıurfa'ya saldırıya uğrayan kafilenin yanı sıra 81 Şanlıurfalı hacı adayı daha kente geldi. Yakınları tarafından Türk bayrakları ile karşılanan hacılar, dualar eşliğinde evlerine gitti.(nethaber)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık