Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'lı Kadın Çiftçiler Yarıştı

Urfa'lı Kadın Çiftçiler Yarıştı

Şanlıurfa'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Kadın Çiftçiler İl Birinciliği yarışması düzenlendi.9 kadın çiftçinin katıldığı yarışmada birinciliği Tülmen Köyü'nde yaşayan Derya Rızvanoğlu kazandı.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2013 Pazartesi 19:59
Urfa'lı Kadın Çiftçiler Yarıştı

Şanlıurfa'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Kadın Çiftçiler İl Birinciliği yarışması düzenlendi. 9 kadın çiftçinin katıldığı yarışmada birinciliği Tülmen Köyü'nde yaşayan Derya Rızvanoğlu kazandı.

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde yapılan yarışmalarda dereceye giren 9 kadın çiftçi, bugün il finali için mücadele etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tesislerinde yapılan yarışmaya; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Soner Zeybek, AK Parti Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı. Kadınların tarım alanındaki konumuna değinen bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten, "Şanlıurfa'da küçük ölçekli işletmelerimizin çoğu kadın emeğiyle ayakta duruyor" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yöresel kıyafetli kadın çiftçiler, kendileri için ayrılan masalarda oturup yöneltilen soruları cevapladı. Kıyasıya geçen yarışmada kadın çiftçilere, gıda güvenliği, bitkisel ve hayvansal üretim, ev ekonomisi ile genel kültür alanlarından oluşan 15 soru soruldu. Yarışma sonunda Tülmen Köyü'nden Derya Rızvanoğlu birinci, Argıl Köyü'nden Nebahat Özer ikinci, Mağaracık Köyü'nden Ayşe Kaplan ise üçüncü oldu. Yarışmada dereceye giren 3 kadın çiftçi, cumhuriyet altını ve plaketle ödüllendirildi. Yarışmada birinci olan Derya Rızvanoğlu'nun, 5 Haziran'da Mardin'de yapılacak olan bölge finalinde Şanlıurfa'yı temsil edeceği belirtildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star