Ana Sayfa Ekonomi Urfa'lı Kadınlar İnternetle Dünya'ya Açılıyor

Urfa'lı Kadınlar İnternetle Dünya'ya Açılıyor

Yoksul kadınlara mikrokredi vererek iş sahibi olmalarını sağlamak ve yoksulluğu yenmek amacıyla hayata geçirilen Türkiye Graamen Mikrofinans Programı, binlerce üyesini internet üzerinden ulusal ve uluslararası pazarlara ulaştıracak.

Giriş Tarihi: 7 Mart 2012 Çarşamba 05:53
Urfa'lı Kadınlar İnternetle Dünya'ya Açılıyor
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Aziz Akgül'ün cebinden sağladığı ilk sermayenin kullanılmasıyla 18 Temmuz 2003 tarihinde 6 kişiye toplam 3 bin lira verilmesiyle başlayan Mikrofinans Programı, 3 Mart 2012 tarihi itibariyle 56 bin 922 üyeye ulaştı ve toplam 134 milyon 304 bin lira kredi dağıtıldı.

Mikrokredi alarak işini kuran kadınlar, artık ürünlerini internet üzerinden ulusal ve uluslararası pazarlarda satabilecek.


Türkiye Graamen Mikrofinans Programı Genel Müdürü Bengü Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 61 ilde 81 şube ile faaliyet gösterdiklerini, aktif olarak kredi kullanan 47 bin 553 üyelerinin iş sahibi olduğunu ve 9 binden fazla üyelerinin kredi almayı beklediğini belirtti.


Arslan, şunları söyledi:

''Bireysel olarak baktığımızda hayatlarında çok ciddi gelişmeler var. 500-700 lira kredi ile başlayıp, sıfırdan hayata tutunan ve bugün yanında 5-6 tane personel çalıştıran iş sahibi kadınlar var. Çocuklarını okula dahi gönderemeyenler vardı. Artık, çocuklarına daha iyi yaşam şartları sunuyorlar. Mikrokredinin fakirin fakiri dediğimiz kesime yönelmiş olması, onları belli bir aşamaya kadar getirmesi çok önemli gelişme. Birçok üyemiz vergi mükellefi oldu, Türkiye ekonomisine katkı sağlayan birçok kadınımız var.''


-''20 bin üyeye daha kredi vermeyi hedefliyoruz''-Güneydoğu Anadolu'da potansiyelin ve ilginin çok yüksek olduğuna, en çok üyelerinin bu bölgede bulunduğuna işaret eden Arslan, ''Güneydoğu yalnızca töre cinayetlerinden ibaret değil... Bunlar devede kulak aslında. Doğru iletişimi kurduğunuzda hayata sımsıkı tutunuyorlar. Orada 'ben istersem yapabilirim' bilincini aşılayabildik. Hem ekonomik hem sosyal hayatlarında çok şey değişti'' diye konuştu.


Doğu Anadolu'nun yanı sıra Aydın, Antalya ve Muğla'da ilginin büyük olduğunu ifade eden Arslan, 2012 yılı sonunda her ilde şube açmayı, 20 bin üyeye daha kredi vermeyi hedeflediklerini söyledi.


Dünyada 175 ülkede mikrokredi programının uygulandığını anlatan Bengü Arslan, Türkiye'nin uygulamalarıyla diğer ülkelere göre fark yarattığını vurgulayarak, şunları kaydetti:


''Dünyanın hiçbir yerinde üyeler sigortalanmıyor. Biz 2012 ile birlikte bütün üyelerimizi sigortalayarak ciddi fark yarattık. Bu nedenle ismimiz 'mikrofinans programı' olarak değişti. Yılda 12 liraya üyelerimizi sigortalıyoruz. Üyelerimizi diğer ferdi kaza sigortalarından ayrı olarak teröre karşı, ciddi kazalara karşı, doğal afetlere karşı sigortalıyoruz. Üyelerimizden ciddi talep geldi, ailelerini de sigorta yaptıracağız. Ayrıca, teknolojiyi kullanmamız açısından da fark yarattık. 175 ülkede sadece biz pos cihazı ile tahsilat yapıyoruz.''-''Uluslararası pazarlara açılma fırsatı''-Mikrokredi alan kadınların ürettiklerini satabilmelerinin önemini vurgulayan Arslan, üyelerinin internet siteleri üzerinden satış yapabilmeleri için önümüzdeki günlerde bazı kuruluşlarla sözleşme imzalayacaklarını belirterek, şöyle devam etti:


''Üyelerimize şifre verilecek. İnternet siteleri üzerinden satış yapabilecekler. İnternet üzerinden pazar oluşturulacak. Ayrıca, uluslararası bir site ile görüşmelerimiz sürüyor. O site üzerinden de üyelerimizin ürünlerini satmalarını hedefliyoruz. Uluslararası pazarlara açılmaları için önemli bir adım olacak. Her türlü desteği sağlamak için uğraşıyoruz. Gaziantep, Eskişehir, Burdur ve Diyarbakır'da 'mikrokredi çarşısı' oluşturuldu. Diğer illerde de mikrokredi çarşısı açmak için belediyelerle görüşmelerimiz sürüyor.''


Türk kadınının, Mikrofinans Programı sayesinde ne kadar güvenilir ve girişimci olduğunu ispatladığını ifade eden Arslan, ''Ufacık da olsa destek çıktığınızda, elinizi uzattığınızda ne kadar iyi noktalara geldiklerini, içlerindeki potansiyeli görebiliyorsunuz. Amaçladıkları her şeyi yapabilirler. İnanılmaz yetenekliler'' ifadelerini kullandı.


Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında, 3 Mart 2012 tarihi itibariyle en fazla üyesi bulunan ilk 10 şube ve aldıkları kredi toplamı ise şöyle:Şube Üye Sayısı Dağıtılan kredi (TL)


---------------------- ---------- -------------------


Kahramanmaraş 2.672 6.676.960


Şanlıurfa 2.382 6.347.504


Diyarbakır/Bağlar 2.235 10.665.929


Diyarbakır/Sur 2.188 9.904.045


Diyarbakır/Hüsnü Özyeğin Ergani 1.815 7.479.927


Eskişehir/Odunpazarı 1.799 2.450.655


Aydın 1.644 3.720,314


Gaziantep/Şehitkamil 1.503 4.204.504


Gaziantep/Şahinbey 1.410 2.667.261


Kahramanmaraş/Turgay Ciner Elbistan 1.383 2.270.759 

(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık