Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'lı Kadınlara Meme Kanseri Anlatıldı

Urfa'lı Kadınlara Meme Kanseri Anlatıldı

HRÜ Sağlık Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Kabalcıoğlu: -''Meme kanserinde en iyi tespit kadının kendi tespitidir''

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2012 Perşembe 20:19
Urfa'lı Kadınlara Meme Kanseri Anlatıldı
Harran Üniversitesi (HRÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğretim görevlisi Ferah Kabalcıoğlu ''Meme kanserinde en iyi tespit kadının kendi tespitidir'' dedi.
Şanlıurfa Belediyesince Şair Nabi Kültür Merkezinde mikrokredi uygulamasından yararlanan kadınlara yönelik ''Meme kanserinde erken teşhisinin önemi'' konulu seminer düzenlendi.
Kabalcıoğlu, burada kadınlara yönelik yaptığı konuşmada, her 10 kadından 9'unda kanser tümörü bulunma riskiyle karşı karşıya kaldığını, kadınların meme kanserinin erken teşhis edebilmesi için düzenli bir şekilde kendi kendini muayenene etmesi gerektiğini vurguladı.
Kanser tedavisinde erken teşhisin önemine anlatan Kabalcıoğlu, şunları kaydetti:
''Meme kanserinde en iyi tespit kadının kendi tespitidir. Kadınlar her ay düzenli bir şekilde göğüsünü muayene ettiği zaman kendi kitlesini kendi göğüsündeki değişikliği kendisi tespit edebiliyor. 25 altı yaşlarda daha az görülüyor. Özellikle 25 yaştan sonra kadınlarda kanser görülebiliyor. İlk doğumunu 30 yaşın üstünde yapan kadınların meme kanseri risk grubunda olduğunu söyleyebiliriz. Bölgemizde kadınlar çok erkan yaşlarda evlendiriliyor. Bizler burada bu riski atlıyoruz. Çünkü 20 - 22'li yaşlarda Urfa'da neredeyse herkes evleniyor. Ama sık doğum yapmak, yanlış beslenmek, yağlı besinler tüketmek ve ailesinde örneğin annesinde, teyzesinde veya kız kardeşinde meme kanseri olması ya da kitle olması, kişiyi risk grubu altına alıyor.''
Konuşmanın ardından slayt gösterisiyle meme kanseri muayene şekilleri anlatıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star