Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfalı kendi şehrinde yabancı durumunda

Urfalı kendi şehrinde yabancı durumunda

Kendi ülkesinde kendi şehrinde yabancılaşan Şanlıurfa halkı bir an önce bu olaya yetkililerin çare bulmalarını istiyor.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2015 Pazartesi 04:40
Urfalı kendi şehrinde yabancı durumunda

Şanlıurfa’da kime sorsanız herkes Suriyeli mültecilerden, özellikle de şehirde ev kiralayan, gece kulüpleri açan, gece geç saatlere kadar vatandaşı rahatsız eden Suriyeli vatandaşlardan şikâyetçi.

Kendi ülkesinde kendi şehrinde yabancılaşan Şanlıurfa halkı bir an önce bu olaya yetkililerin çare bulmalarını istiyor.

Suriye’de başlayan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan Türkiye’de de en çok Şanlıurfa’da bulunan Suriyeliler ekonomik anlamda şehre büyük zararlar getirdi. Ev kiralarının artmasına neden olan bu kişiler kiraladıkları evlerde gerek çok fazla sayıda kişi ile kalmaları gerekse de eve zarar vermeleri yüzünden çoğu zaman ev sahipleri ile karşı karşıya geldi.

Suriyelilerin verdikleri sıkıntı bununla da bitmiyor. Türkiye vatandaşları vergi vererek bu işleri yaparken onlar ne esnaf odasına kayıtlı ne de vergi dertleri var.

Bugün yevmiye ile çalışan ve evlerine birkaç ekmek götürmek için didinen insanların çoğu boşta. Sebebi ise kendilerinin yerine daha ucuza çalışan Suriyeli çalışanların alınması.

Ensar görevini üstlenen Şanlıurfa’nın ve Şanlıurfalının yaşadığı sıkıntılar bunlarla da kalmıyor. Mutaasıp, peygamberler diyarı olan şanlıurfa’da son dönemlerde açılan gece kulüpleri ve buna bağlı olarak artan fuhuş olaylarından da bir hayli müzdarip. Özellikle bu kişilerin Bahçelievler ve şehrin birkaç mahallesinde açtıkları gece kulüpleri toplumu patlama noktasına getirmiş durumda. Bu yerlerde eğlencenin geç saatlere kadar sürmesi, eğlence sonrası çıkan kavgalar özellikle mahalle sakinlerine zor günler yaşatırken bu kavgalarda Şanlıurfalıların öldürülmesi de Şanlıurfalının yaptığı iyiliğin karşılığı olarak görülüyor.

İşin garip tarafı ise kurumların bu kişilere herhangi bir yaptırımda bulunamıyor olması. Valilik, belediyeler , stklar bu kişileri el bebek gül bebek bakarken, herhangi bir olay sonunda kendisine gelen zarar Urfalının kesesinden gidiyor. En basit örneği iddiaya göre geçen hafta Suriyeliler tarafından öldürülen bir çocuk babası 22 yaşındaki gencin katillerinin bulunması için 30’un üzerinde kişi göz altına alınmış, bu kişiler olayı kendilerinin yapmadığını söyleyince serbest bırakılmış olmaları.

 

Umut ediyoruz ki toplumda büyük çaplı olaylar olmadan gerek Cumhurbaşkanlığı gerek Başbakanlık olaya bir el atar.

 

Çünkü Şanlıurfalı son günlerde artan nahoş olaylar dolayısı ile kendi şehrinde bir yabancı gibi yaşamaktan bir hayli şikayetçi.

 

 

YORUMLAR
 • yorum2015-03-16 12:21:06ibrahim halil

  Urfa zaten arapların seni ilgilendiren bir durum yok anlayacağın dilden konuşmak isterdim ama....

 • yorum2015-03-16 12:09:08Vedat Cemil

  Kaç kişi Suriyeli plakasını okuyabiliyor. Size çarpıp kaçsa nasıl yakalanacak. Bir yaşlıya bir çocuğa çarpsa kim okuyabilecek. Bence SURİYE PLAKALI ARABALAR TRAFİKTEN MEN EDİLSİN.

 • yorum2015-03-16 11:03:41ismet

  Ağacın kurdu içerde kardeş hep suriyelilere yüklenme bizim milletimizde de bozuk çok o kadar şikayetçi madem senin o dükkan iş yeri dediğin yerler hep bizim urfalıların adına kayıtlı bizzat kendim polisten sordum adamlar diyor ki birşey yapamıyoruz vergi levhası mı var yok değilki hangi vergi levhasına bakıyoruz hep urfalı bi vatandaş yani önce bizim içimizdeki para göz kardeşlerimizi düzeltmemiz lazım ev kiraları hep uçtu bunların yüzünden çok şikayetçi olsalardı bırakın fiyat yükseltmeyi bunlara ev vermezlerdi bugün hangi suriyeli zorlanarak kiralık ev buluyor ? Hangi suriyeli zorlanarak kiralık dükkan buluyor hangi suriyeli zorlanarak araba buluyor kardeşim bunları bunlara verenler bizler değilmiyiz ? Tabi hükümüetin de suçu var sütten çıkma ak kaşıktır demiyorum ama bi antep kadar olamadık bu konuda ! Önce ey vatandaş çeki düzen verin kendinize demeniz gerekli burda.

 • yorum2015-03-16 08:56:59MEHMET YILMAZ

  Urfa'daki Suriyeliler yanlız Arapmı ya kobaniden gelen 200 bin kürt nerde yazıklar olsun size ırkçılık yapıyorsunuz.

 • yorum2015-03-16 08:16:28ahmet

  Sen ve urfa cokmu temizdi suriyeliler gelmeden...
  fuhus yoktu degilmi sen yapmazsin zaten...kavga yoktu zaten
  rahatsiz etmez zaten urfali birbirini sen öyle diyosan öyledir ...peki kovalimda temiz olsun urfan..

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık