Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'lı PKK'lının İsrail İle İlişkisi Oldugu İddia Edildi

Urfa'lı PKK'lının İsrail İle İlişkisi Oldugu İddia Edildi

Mersin'de yakalanan 8 PKK'lıdan Yıldızbakan'ın, Mavi Marmara baskınından bir gün önce İskenderun'daki kışlaya saldıran ekipte olduğu ve İsrail'le bağlantısı bulunduğu iddia edildi

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2011 Pazar 03:19
Urfa'lı PKK'lının İsrail İle İlişkisi Oldugu İddia Edildi
Mersin Aydıncık'ta mobilya yüklü bir kamyona düzenlenen operasyonla yakalanan PKK'nın Amanoslar yapılanması Antalya grubunun sözde lideri Kenan Yıldızbakan'ın İsrail bağlantısına işaret eden detaylara SABAH ulaştı. Yakalanan gruptaki PKK'lı dan biri olan Barış Kızılçay'ın "Yıldızbakan'ın İsrail'e gidip geldiğini, İsrail'de sevgilisinin evinde kaldığını biliyorduk" dediği öğrenildi. 30 Mayıs 2010'da, İskenderun'daki Şehit Remzi İlboğa Kışlası'nda askerlerin nöbet değişimi sırasında roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırısında 7 asker şehit düştü. Saldırının, İsrail'in 31 Mayıs'taki kanlı Mavi Marmara baskınından 1 gün önce, Mavi Marmara'nın İsrail karasularına yakınlaştığı sırada olması 'İskenderun saldırısında İsrail parmağı da var' iddialarına yol açmıştı.

'18 ay sonra ipucu' 
İskenderun' daki saldırıdan 18 ay sonra Mersin'deki son operasyonda yakalanan PKK'lı  Barış Kızılçay, Kenan Yıldızbakan'ın İsrail ilişkisine ilişkin bilgi verdi. "Özgür Murat" kod adlı Barış Kızılçay, İskenderun saldırısında bizzat yer alan "Fırat Siverek" kod adlı Kenan Yıldızbakan'ın İsrail'e gidip geldiğini ve İsrailli bir kadının evinde kaldığını söyledi. İskenderun'daki eylemi Kenan Yıldızbakan ile "Sefkan Amed" kod isimli Cengiz Nergiz'in gerçekleştirdiğini söylediği belirtilen Kızılçay'ın şu bilgileri verdiği öğrenildi: "Roketatarı Sefkan, M-16' yı ise Fırat'ın kullandığını kendilerinden dinledim. İskenderun eyleminin İsrail tarafından yaptırıldığı yönünde haberler çıkması örgüt içinde rahatsızlık yarattı. Ben somut olarak, eylem İsrail istihbaratının işidir diyemem fakat ister sohbetlerde isterse Fırat arkadaşın İsrail'deki yaşantısı ayrıca bir İsrailli bir kadınla İsrail de kalması belli bir noktada İsrail halkını destekleyen sohbetleri göze çarpmaktaydı" dedi.

MİT'E bilgi verildi

Kenan Yıldızbakan'ın da "Evet İsrail'e gittim. İnşaat işiyle uğraşıyordum. Bu yüzden gittim" dediği öğrenildi. İstihbarat Daire Başkanlığı Kenan Yıldızbakan'ın ülkeye giriş çıkışlarını incelemeye aldı. İddialara ilişkin ayrıntılar MİT ile de paylaşıldı.

'Bu kadar tesadüf içimize kurt düşürdü'
Konuyla ilgili olarak SABAH'a bilgi veren üst düzey bir emniyet yetkilisi ise şunları söyledi: "Henüz somut bir şey yok her şey tesadüfmüş gibi görünüyor. Fakat bu kadar tesadüfün ardı ardına gelmesi yine de zihnimize kurt düşürüyor. Hukukta; 'hayatın olağan akışına ters' ilkesi vardır. Burada da aynı durumu görüyoruz. PKK'lı bir tetikçi, 7 şehitli bir eylem... Tam da Mavi Marmara'nın ilişkileri gerdiği bir dönemde... Sonra anlıyoruz ki PKK'lı tetikçi İsrail'e gidip geliyor, orada kalıyor ve orada bir sevgilisi var. Bu bağlantıyı inceliyoruz." (sabah)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star