Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'lı vatandaş Yurt dışına çıkınca "Kırmızı Bülten"le arandığını öğrendi

Urfa'lı vatandaş Yurt dışına çıkınca "Kırmızı Bülten"le arandığını öğrendi

Romanya'da işlenen bir cinayet nedeniyle yargılandığı davadan beraat eden ve 10 yıl sonra gittiği Lübnan'da ''kırmızı bülten''le arandığı gerekçesiyle tutuklanan İbrahim Nimetoğlu, yaklaşık 9 aydır cezaevinde tutuluyor

Giriş Tarihi: 5 Mart 2012 Pazartesi 06:11
Urfa'lı vatandaş Yurt dışına çıkınca
Romanya'da işlenen bir cinayet nedeniyle yargılandığı davadan beraat eden ve olaydan 10 yıl sonra gittiği Lübnan'da ''Kırmızı Bülten''le arandığı gerekçesiyle tutuklanan İbrahim Nimetoğlu, yaklaşık 9 aydır cezaevinde tutuluyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Şanlıurfa'da kumaş ticareti yapan Nimetoğlu, 1994 yılında gittiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te yaşanan bir cinayet nedeniyle aranmaya başlandı.


Cinayet zanlısı olarak aranan İbrahim Nimetoğlu, Romanya makamlarının girişimleri üzerine Türkiye'de, İstanbul Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ''kasten adam öldürmek'' iddiasıyla tutuklu yargılanmaya başladı.


Bir kaç yıl süren yargılama sonunda görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda, 2001 yılında sanığın üzerine atılan suçu işlediği hakkında mahkumiyetine yeterli deliller ele geçirilmediğinden beraatine'' karar verildi.


Serbest bırakıldıktan sonra Şanlıurfa'da yaşamını sürdüren evli ve 4 çocuk babası İbrahim Nimetoğlu, ticaretle uğraşmaya devam etti.


Bu arada geçen yıl iş için Lübnan'a giden Nimetoğlu, ülkeye girişinde Romanya'da işlediği suç nedeniyle yargılandığı ve İnterpol tarafından ''Kırmızı Bülten''le arandığı gerekçesiyle tutuklandı.


Başkent Beyrut'taki Rumiye Cezaevi'ne gönderilen Nimetoğlu, 10 yıl önce karara bağlanan davaya ilişkin Lübnan'da yeniden yargılanmaya başladı.-''Cezaevi koşulları iyi değil''Nimetoğlu'nun kardeşi Selim Nimetoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağabeyinin karara bağlanan bir suçtan dolayı ikinci kez yargılanmak istenmesine bir anlam veremediklerini söyledi.


Ağabeyinin 9 aydan bu yana tutuklu bulunduğu Rumiye Cezaevi'nde zor koşullarda yaşadığını ifade eden Nimetoğlu, bu konudaki sıkıntılarını ilgili bakanlıklar ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğine de ilettiklerini belirtti.


Yargılanmasına Lübnan'da devam edilen ağabeyi için büyükelçilik yetkililerinin yardımıyla avukat tuttuklarını ifade eden Nimetoğlu, şöyle devam etti:


''Romanyalı yetkililer, Türkiye'nin haberi olmadan 'kırmızı bülten' çıkarmış. Ağabeyim 9 aydır tutuklu. Ailesi perişan durumda. Türkiye'de beraat ettiğine dair belgeleri Lübnan makamlarına ulaştırdık ama sonuç alamadık. Orada çok partili bir koalisyon hükümeti görevde. Biri 'iade edeceğim' diyor diğeri 'vermeyeceğim' diyor. Ağabeyimin suçu yok. Suçluysa dahi Türkiye'ye teslim edilsin ve burada yargılansın. İki kez ziyaretine gittim. Durumu iyi değil. Bir an evvel Türkiye'ye iade edilmesini istiyoruz.'' (AA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık