Ana Sayfa Siyaset URFALI VEKİLDEN BAKANA CEZAEVİ SORU ÖNERGESİ

URFALI VEKİLDEN BAKANA CEZAEVİ SORU ÖNERGESİ

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av.Mahmut Tanal'ın Şanlıurfa E Tipi Cezaevi koşulları ile ilgili soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2012 Çarşamba 16:16
URFALI VEKİLDEN BAKANA CEZAEVİ SORU ÖNERGESİ
Aslen Şanlıurfa'lı olan CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av.Mahmut Tanal'ın Şanlıurfa E Tipi Cezaevi koşulları ile ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması TBMM'ye soru önergesi sundu.


İşte,  CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av.Mahmut Tanal'ın  verdiği soru önergesi:


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

ANKARAAşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederimAv. Mahmut TANAL

İstanbul MilletvekiliCeza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu madde 6/3’e göre; Ceza infaz kurumları ve tutukevleri ile ilgili tespitlerini ve aldıkları bilgileri değerlendirerek en az dört ayda bir rapor düzenlemek, raporun bir örneğini Adalet Bakanlığına, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığına, izleme kurulunun bulunduğu yargı çevresindeki Cumhuriyet Başsavcılığına ve görev alanına giren bir şikâyet konusu bulunduğu takdirde infaz hâkimliğine göndermekle yükümlüdür. Bu kapsamda aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması gereği doğmuştur.

1- Şanlıurfa E Tipi Cezaevi İzleme Kurulu raporları düzenli olarak hazırlanmakta mıdır?

2- Kanunda açıkça belirtildiği gibi hazırlanan raporlar yasal süresi içinde Adalet Bakanlığına gelmiş midir?

3- Geldiyse raporlardaki olumsuzluklar neden dikkate alınarak gerekli çalışmalar ve iyileştirmeler yapılmamıştır? Bu durum yaşanan olaylara bir göz yumma değil midir? Raporlarda yaşanan sorunlara yer verilmesine rağmen neden böyle bir hizmet kusuru işlenmiştir?

4- Cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için mutlaka ölüm mü gerekiyordu? Bu raporlar hazırlanıyor ve dikkate alınmıyorsa yalnızca formalite gereği hazırlandığı anlamına mı gelir?

5- Şanlıurfa Cezaevinde 16.06.2012 tarihinde yaşanan olay ben geliyorum demesine rağmen neden hiçbir önlem alınmayarak yaşanan olaylara davetiye çıkarılmıştır? Aynı koğuşta bir gün önce kavga çıkmış mıdır? Çıkmış ise aynı koğuştakiler ile başka koğuştakilerin yer değişikliği neden yapılmamıştır?

6- 23.06.2009 tarihli Taraf Gazetesinde “Bir Ranzada Dört Kişi Yatıyor” Başlığıyla Şanlıurfa Kapalı Cezaevinde 1999 yılında tadilatla 6 kişinin kalacağı şekilde oda sistemine dönüştürülen cezaevinde her odaya yaklaşık 20 kişinin sığdırıldığı haber yapılmıştır. 2009 yılında basına yansıyan bu haberden Adalet Bakanlığının haberi yok mudur?

7- Haberin yapıldığı tarihten bugüne kadar geçen üç yıl boyunca Adalet Bakanlığı ne gibi çalışmalar yapmıştır? Durumla ilgili ne gibi iyileştirmeler yapmıştır?

8- Şanlıurfa cezaevinde 2010 yılı Temmuz ayında kendisini ateşe veren kimse olmuş mudur? Olduysa neden kendisini ateşe vermiştir? Söz konusun olay aydınlatılmış mıdır?

9- 2009 ve 2010 tarihinde cezaevinde yaşanan bu tür olaylar basında sıkça yer aldığı halde Bakanlığınız tarafından konu ile ilgili çalışma neden yapılmamıştır?

10- Şanlıurfa Cezaevindeki olumsuz yaşam şartları, infaz hukukunun temel ilkeleri olan eşitlik, sosyal devlet, insan onurunun dokunulmazlığı ilkesi ile bağdaşır mı?

11- 6 kişinin yatabileceği yerlerde 20 kişinin yatırılması Türk Ceza Kanunu’nun 94 ve 96. Maddelerinde düzenlenen işkence ve eziyet suçlarını oluşturmaz mı? Bu suç oluşuyorsa yetkili ve kusuru bulunan sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

Şanlıurfa İnfaz Hakimliği Cezaevi İzleme Kurulu raporlarını karara bağlamış mıdır? Bağlamışsa ne tür kararlar vermiştir? 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık