Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfalılar Eski Sokak İsimlerini Geri İstiyor

Urfalılar Eski Sokak İsimlerini Geri İstiyor

Bir gurup urfalı sosyal paylaşım sitesinde Şanlıurfa Belediyesine çağrı yapıyor.Eski sokak İsimlerini geri verin.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2012 Perşembe 23:54
Urfalılar Eski Sokak İsimlerini Geri İstiyor
ŞANLIURFA BELEDİYESİ 3-4 yıldır tarihi şehrimizin tarihi sokak isimlerini sökerek, her sokağa numara verdi... Defalarca söylenmesine rağmen asıl isimlerini tekrar asmadı. Bir kaç sokağa çirkin ve biçimsiz şekilde "Sokağın Eski İsmi........" şeklinde levhalar asıldı. Bunlar da görsel kirlilik yapıyor. (Kent bilgi sisteminde gerekiyormuş, zorunluymuş.. ...) 15 milyonluk İstanbul'da herşeye rağmen orjinal isimler korunuyor... Çünkü Bir kentin hafzasına format atamazsınız. Kültür bunu kabul etmez..

ŞANLIURFA KENT KONSEYİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ.

Kardeşim, bu konuyu Sayın Başkan'la her gelişimde konuştuk. Ama Allah selamet versin ne "he" dedi, ne de "yok".
Hani ağaç dalıyla gürlerdi? Peki biz neden Urfa'nın dallarını budadık. Neden Urfa'da Şair Nabi adına hem salon, hem ca...dde, hem meydan, hem park ve hem sokak olmasın. Bu isimler neden yaşatılmasın. Müzik Müzesi'nin adı tamam. Ama neden her bölmeye (oda veya salon) Urfalı bir musiki ustasının adı verilmez.
-Sesimizi duyuyorlar ama hesaba almıyorlar...
-Bakın dostlar!. Bir insan çıkıp gittiği şehirde sevdiklerinden birisinin mezarını bırakmamışsa, çekip gittiği şehirden bir sokak ismi aklında kalmamışsa; O insanın çıkıp gittiği şehirle hiçbir bağı kalmamış demektir. Ne bu Allahınızı severseniz, sokaklara numara vermek de nereden çıktı. Her sokakta akılda kalan öyle bir değil birkaç insan yaşamış ve hala o sakakta oturanlar o birkaç kişiyi görmedikleri halde ismen biliyorlarsa, onların isimleri dururken mezbahaya getirilmiş kesimlik hayvanlar gibi cadde ve sokaklarımızı numaralamak niye. Kimse kusuna bakmasın. Belediyecilik böyle icabettiriyor gibi mazeretlerin arkasına sığınmasınlar. Biz de belediyecilik yaptık, bizde 800 bin nüfuslu bir ilçeyi yönettik. Evi büyük yolda olanlardan kaç kişi Vali Fuat Caddesi der yaşadığı yerin adresini tarif ederken. Size bir tarif vereyim. "Cumhuriyet mektebinden mezarlığa doğru giderken solda, kime sorsan gösterir, Heyder Usta'nın fırını de yeter" dediğimizde verilen adresi bulmamak mümkün mü? Peki ya bunun yerine şöyle desek; Vali Fuat Caddesi, 23 nolu sokağın girişindeki fırın.. kim tanır, kim bilir.. Yazık bu şehire yahu!.. Tarihler yaşamış bir şehri köy ya da mezra gibi idare edemezsiniz. Bu şehir 100 yıllık bir kasaba da değil.. Şehirler yetiştirdikleri insanlarla zengindir, büyüktür ve ünlüdür. Biz İbrahim Peygamber'in şehrindeyiz. Biz Eyup, Lut, Musa, Şuayb peygamberlere ev sahipliği yaptığımız için tanınıyoruz. Biz Şair Nabi'nin hemşehrileri olduğumuz için itibar görüyoruz. Elinizi vicdanınıza koyun ve şehiri köy gibi idare etmekten vazgeçin.Babam dünyaya geldiğinde(1920) dedem gümüşten bir hışhışlı bilezik takmış koluna. O bilezik benim(1945) bebeklik ve çocukluk oyuncağım oldu. Ben oğlumun doğumunda (1978) koluna taktım aynı oyuncağı o da kendi oğluna (2008). Vasiyetimizdir bizim, torunumda kendi oğlunun koluna takacak. Bu şu demekten torunumun çocuğu, babasını, dedesini, dedesinin babası, dedesinin babasının babasını ve nihayet dedesinin babasının babasanın babasını ismen bilecek ve hatırlayacak. Sokak isimleri de böyledir işte. Bizim geçmişimizdir, köklerimizdir.


-Konunun önemine binaen; 12 Haziran 2007'de oğluma düğün hediyesi olarak verdiğim bir halı var. Yün, kök boya ve yan halısı dedikleri cinsten. O halı dedem evlendiğinde yani 1890'lı yıllarda büyük dedemizin düğün hediyesi. Dedem babama, babam da bana ve ben de oğluma emanet ettik. O da kendi oğlunun düğününde omuzlayıp götürecek. Sırtında taşıdığı halıyı pazara versen belki 100 lira etmez. Ama bizim için 100 milyon TL.den daha değerli. Çünkü o, sadece eve serilecek bir halı değil aynı zamanda ailemizin 110 senelik tarihi demek. Gözümüz gibi bakmak zorundayız. Sokaklar da bizim tarihimizdir. Cumhuriyet yönetimi büyük bir yanlışla köylerin adını değiştirdi. Yazışırken birbirimizi anlamıyoruz. Ali Aydın kardeşim Soğmatar'a ait fotoğrafı paylaşırken sadece Yağmurlu (Soğmatarın yeni adı) deseydi kim bilebilirdi.. Bu konuda birşeyler yapmak lazım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık