Ana Sayfa Röportajlar Urfalılar konuşma sanatını öğreniyor

Urfalılar konuşma sanatını öğreniyor

Şanlıurfa"da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen diksiyon kursu yoğun ilgi görüyor. İletişim Uzmanı İbrahim Halil Çelik, “Kursta 72 yaşında öğrencimde var, Ev hanımı 5 çocuk annesi öğrencim de var” diyor.

Giriş Tarihi: 10 Ekim 2016 Pazartesi 16:01
Urfalılar konuşma sanatını öğreniyor

RÖPORTAJ:AZİZ ÇİFTÇİ-URFAHABER.NET

Şanlıurfa"da Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 60 kişilik gruplara diksiyon kursu veriliyor. Gençlik Spor İl Müdürlüğü Bahçelievler Gençlik Merkezinde verilen kurslara çevre illerden de gelenler oluyor.

Şanlıurfa"da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen diksiyon kursu yoğun ilgi görüyor. Sertifikasını alan kursiyerlerin tamamı çağrı merkezlerinde işe giriyor.diksiyon kurslarına iş arayan gençlerin yanı sıra öğretmen ve garson gibi farklı meslek dallarından da katılanlar oluyor. 

Bizde bu hafta Şanlıurfa Bahçelievler Gençlik merkezi Öğretmenlerinden İletişim Uzmanı İbrahim Halil Çelik ile Şanlıurfa gençliği, iletişim, gençlik merkezlerinde verilen dersler ve derslerin faydalarını konuştuk.

 

 İŞTE O KEYİFLİ RÖPORTAJ;

 

 Hocam bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İbrahim Halil Çelik, 38 yaşındayım. Urfalıyım. Yakındoğu üniversitesi iletişim fakültesi mezunuyum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Yaklaşık olarak  5 yıldır Gençlik merkezinde çalışıyorum.

 

Diksiyon kursunun öneminden bahsedebilir misiniz?

İnsanı saplantılı duygularından kurtarıp olması gereken seviyeye ulaştırdıktan sonra algı yönetimine katkı sunmasını sağlamak.Diksiyon denildiğinde sadece akla konuşma gelmemeli.Hareket ve duruş da diksiyondur.Hatta bizde şöyle bir şema var.Diksiyonda yüzde 10’a söze önem verilir,yüzde 30 ses tonuna,yüzde 60 ise beden hareketlerine verilir.Bunların tamamının kombinasyonu diksiyondur.

HER KESİME HİTAP EDİYORUZ

Verilen diksiyon kursunun kursiyerlere yansıması nasıl oluyor?

Kursumuzda sadece öğrencilere değil, mesleki gruplara, Ev annelerine, çocuklara hitap ediyoruz.Fit beyinin dönüşümü iyidir.Çünkü konuşmanın envanterlerini,onun ne zaman nerede uygulama aşamalarını burada öğretiyoruz.Etkili bir iletişim kurmanın aşamalarında ilk önce fiziksel olarak kendini hazır hissetmen lazım.Sonra ruhsal  ve bedensel olarak hazır olmak gerekir.Bilgi ve birikim de varsa kendini sahaya süreceksin.Sonra İletişimin algısını, iyimi kötümü olduğunu geri dönüşümünü sahada göreceksin.Burada iyi bir iletişimci olabilirsin ama karşındakinin alma oranı senin anlattıklarında orantılı değilse bu senin kötü iletişimci olduğun anlamına gelmez.Ama başarılı olduğunda sayılmaz.

HERKESİ BEKLİYORUZ

Kursunuz kaç saat sürüyor.İlgi var mı?

Kursumuzu Halk Eğitim Merkezi organize ediyor.Hafta içi her gün 13.00 başlıyor, 16:00’da bitiyor.5 yıldır bu eğitimi veriyoruz.KYK’a özel kurslarımız da var.Bütün meslek gruplarına ve mesleksiz gruplara tavsiye ettiğim bir kurstur.Katılmak isteyenler gelsin.Urfa’nın 20 sene sonrası için bugünden bir bina dikiliyorsa ve o binaya kim bir çakıl taşı ilave ediyorsa ondan Allah razı olsun diyoruz.Benim alanım iletişim.Bu alanda bende üzerime düşeni yapıyorum.Ülkemizde herkes üzerine düşeni yaparsa,ve herkes iletişimden beslenerek,çatışmalara girmeden üzerine düşeni yaparsa,20 sene sonra çok rahat ve düzgün bir Urfa pozisyonu çıkar ortaya. Tabi bu çocuklarımızı da etkiler.

Diksiyon kursunuza daha çok hangi kesimler talepte bulunuyor?

Kursumuza her kesimden talep var.Kursumuzun ilk açılma amacı Güneydoğu’da 6.bölge olduğumuz için istihdama yönelik insan yetiştirmeye yönelikti.Bu amacın maksimum seviyesini doldurduğu için bu sefer halktan talep gelmeye başladı.Kursta 72 yaşında öğrencimde var,  14 yaşında öğrencim de var.Ev hanımı 5 çocuk annesi öğrencim de var,  eşinden izin alıp belirli saatlerde kursa katılan da var.

ÖNEMLİ AVANTAJLAR SUNUYOR

Derslerinizin öğrenciye maddi manevi faydaları nelerdir?

En başta kurslarımız sertifikalıdır. Bu sertifikalar bir çok iş yerinde önemli avantajlar sunuyor. Biz burada sadece maddiyat üzerinde durmuyoruz. Biz buraya gelen öğrencinin hayatında gerçek manada kaliteli bir değişiklik yapmaya ön ayak oluyoruz. Çünkü buraya gelenlerin hal ve hareketlerinde ciddi değişiklikler yapmasını sağlıyoruz ve kişi kendini yeniden keşfediyor. Nadir de olsa durumu iyi olmayan ve çalışmak isteyen arkadaşlarımıza da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onu doğru yerlere kanalize ediyoruz.

 

Kursa katılmanızın amacı nedir?

Kübra Kömürcüoğlu (SAĞLIK ÇALIŞANI) Bu kursa mesleğime katkı sağlayacağına inandığım katıldım.112’de çalışıyorum ve hasta ve hasta yakınlarıyla zaman zaman tartışmalarımız oluyor.Hastayı daha iyi ikna edebilmek,doğru iletişim kurmak için burada aldığım eğitimin çok faydasını göreceğime inanıyorum.

Kursta ortam nasıl?

İsmail Polat (GİYİMCİ) Bu kursa katılmamın amacı iletişimi geliştirmektir.Ben dil yönünden çok konuşan biriyim.Birde iş gereği müşterilerle,arkadaşlarla,müdürlerimle nasıl bir iletişim kurmam gerektiğini bu kursta ögrenecem. İşimi seviyorum.İşimin bana yüklediği sorumluluklar var.Benimde bu sorumlulukları yerine getirmem gerekiyor. Bu konuda Kurs öğretmenimiz İbrahim Çelik hocadan çok şeyler öğreneceğiz.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star