Ana Sayfa Urfa Haberleri "URFA'NIN ETRAFINDA DUMANLI DEĞİL ORMANLI DAĞLAR OLACAK"

"URFA'NIN ETRAFINDA DUMANLI DEĞİL ORMANLI DAĞLAR OLACAK"

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü, türkülere de konu olan kentteki kıraç ve dağlık alanları, ağaçlandırmayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2012 Cumartesi 18:48
Bu çerçevede Türkiye'de orman varlığı bakımından en fakir illerin başında gelen Şanlıurfa'da, yıl sonuna kadar 5 milyon fidanın toprakla buluşturulması planlanıyor.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığının yeniden yapılanması çerçevesinde, birkaç ay önce kurulan Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğünün bulunduğu kentin yanı sıra Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde faaliyet gösterdiğini belirtti.


Yeni dönemde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bilgi veren Coşkun, bölgede müsait olan tüm alanları ağaçlandırmak istediklerini vurguladı.


GAP'ın hayata geçmesiyle birlikte, bölge ve Şanlıurfa'daki tarım alanlarında yaşanan değişime değinen Coşkun, ''GAP'la tarım alanları nasıl yeniden hayat buldu güzelleştiyse, bu coğrafya yeniden şekilleniyorsa, ormancılar olarak bizim de Urfa'nın dağlarına mührümüzü vurmamız gerekiyor'' dedi.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Mardin'e yaptığı gezide Güneydoğu'nun ağaçlandırılmasıyla ilgili talimatlar verdiğini hatırlatan Coşkun, ''Sayın Bakanımız orada da deklare ettiler, artık Urfa'ya bölge müdürlüğü kurduk. Urfa dağları dumanlı dağlar olmaktan çıkacak, ormanlı dağlar olacak. Bunun altyapısı için biz hazırlıklara ve çalışmalara başladık, hani o meşhur türkümüz 'Urfa'nın etrafı dumanlı dağlar' türküsü inşallah 'Urfa'nın etrafı ormanlı dağlar' olacak diye ümit ediyorum'' şeklinde konuştu.


Şanlıurfa'daki dağların arazi yapısından dolayı fidan dikmek için kırıcı ve ekskavatör kullanarak çalışma yürüttüklerini anlatan Halil Coşkun, şunları kaydetti:


''Bölge müdürlüğümüzün kurulduğu Kasım 2011'den bu yana Şanlıurfa merkezde, son 3 ay içerisinde 195 bin kaplı fidan diktik. Yıl sonuna kadar bu yılki programımızda hedefimiz 5 milyon fidan dikmek. Bu 5 milyon rakamıyla ilgili birkaç yerde ufak tefek sorunlarımız var, bunları da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ve Valimiz Celalettin Güvenç'in direktifleriyle aşacağımızı ümit ediyorum. Bu problemleri aştığımız taktirde, Şanlıurfa'da 2012 yılı sonunda 5 milyon fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.''



-7 ilde 20 milyon fidan-



Bölge genelinde yaptıkları çalışmalarla da ilgili bilgi veren Coşkun, rehabilitasyon, mera ıslahı, erozyonla mücadele gibi çeşitli çalışmalarının bulunduğunu belirterek, ''Bu anlamda rehabilite edilecek alan itibarıyla yıl sonuna kadar 28 bin hektar alanda rehabilitasyon, mera ıslahı ve ağaçlandırma yapmış olacağız'' dedi.


Sorumluluk alanları içerisindeki bölgede 1 milyon 200 bin hektar civarında orman varlığının söz konusu olduğunu aktaran Coşkun, 7 ili kapsayan bölgede yıl sonuna kadar, 15-20 milyon civarında fidanın toprakla buluşmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi. 







YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star