Ana Sayfa Kültür/Sanat URFA'NIN "RESSAM NENE"Sİ YOĞUN BAKIMDA

URFA'NIN "RESSAM NENE"Sİ YOĞUN BAKIMDA

Urfa'nın ilk bayan ressamı unvanını alan namı-ı değer "Ressam Nene" lakaplı ressam Şefika Güneş(74) geçirdiği beyin kanaması sonucu hastanede yoğun bakım altına alındı.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2012 Cuma 17:42
URFA'NIN

Geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçirerek vücudunun sol tarafına felçlik inen, Urfa'nın ilk bayan ressamı unvanını alan namı-ı değer "Ressam Nene" lakaplı ressam Şefika Güneş(74) geçirdiği beyin kanaması sonucu hastanede yoğun bakım altına alındı.

Beyin kanaması geçiren "Ressam Nene" lakaplı ressam Şefika Güneş(74) yakınları tarafından acil olarak kaldırıldığı Şanlıurfa Ortadoğu Sağlık Merkezi (OSM) nöroloji servisinde yoğun bakıma alındı.

OSM hastanesi nöroloji kliniğinde tedavi altına alınan "Ressam Nene" lakaplı ressam Şefika Güneş(74)'in tedavisini üstlenen Nöroloji uzmanı doktor Öner Yalın, Şefika Güneş'in durumu ile ilgili Urfa Haber'e yaptığı açıklamada:

"Hastamız 6 gün önce hastanemiz acil servisine kısmi felç geçiren hasta olarak geldi. Acil ünitemizde yaptığımız ilk müdahalenin ardından hastamızı yoğun bakım ünitemize aldık. Yaptığımız tetkiklerde hastamızın beyninin sağ tarafında ki hayati damarlardan birinde ödem oluştuğunu, bu ödem dolayısı ile de vücudunun sol tarafında felçliğe yol açtığını tesbit ettik. Hastamızda ayrıca kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon rahatsızlığıda var. Hastamıza uyguladığımız tedavi neticesinde şimdilik bilinci açık. Ancak, sol tarafını kullanamıyor. Fizik tedavi çalışmamız devam ediyor. Hastamız konuşamıyor ve yutkunamıyor. Bundan dolayı da her türlü besin ihtiyacını vücudu için gerekli minarelleri burundan girdiğimiz hortumlar vasıtası ile veriyoruz. Söz konusu ilaçlarla oluşan ödemi tedaviye çalışıyoruz. Hastamız halen hayati tehlileyi atlatmış değil.

Ancak, hastamız o hali ile bile büyük bir direnç gösteriyor, dolayısı ile tedavi deki ilerleme bizim için umut verici. Yine de dediğimiz gibi hayati tehlikesi halen devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde hastamızı sağlığına kavuşturmuş oluruz" dedi.

Aynı zamanda sitemiz imtiyaz sahibi Ahin Güneş'in annesi, köşe yazarımız Mustafa Güneş'inde kız kardeşi olan "Ressam Nene" lakaplı ressam Şefika Güneş(74) için ailesi sevenlerinden sağlığına kavuşması için dua etmelerini istedi.


 

Ressam Nene ( Şefika GÜNEŞ ) Kimdir:
1937 yılında Urfa'da doğdu. 1987'de resim çalışmalarına başladı. Şanlıurfa'lı gazeteci Bülent Okutan tarafından 1988 yılında "SOKAK" dergisi için kendisi ile yaptığı röportaj sonrasında sanat çevresi tarafından fark edildi.1989-90 Devlet güzel sanatlar Galerisi Resim kursuna katıldı. Şanlıurfa'nın okur-yazar olmayan ilk bayan ressamıdır. 6 kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye katıldı. 1998 yılında Ankara'da The Britsh Council Art Gallery'de kişisel sergi açtı,1998 yılı sonunda UNİCEF tarafından "Erzurumda Karlı Kış" tablosu Avrupa'da 500 bin adet kartpostal olarak basıldı. Afirkadaki aç çocuklar için satıldı. Şefika Güneş bu kartpostallar için kendisine verilmesi planan 30 bin Avroluk telif ücretini de Afirka'daki aç çocuklara harcanmak üzere bağışladı. 1999 yılında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde kişisel sergi açtı.    Türkiye ve Dünya Basınında Önemli yer edinen sanatçıya en büyük desteği,İşçi Emeklisi eşi   A. Hadi GÜNEŞ olmuştur. Sanatçının, 5 erkek 2 kız olmak üzere 7 çocuğu vardır.30'un üzerine torunu olması dolayısı ile Kendisine basında " Urfa'lı Ressam Nene " ismi verilmiştir.Sanatçı resimlerin yanı sıra urfa işi kilim dokuma, heybe, halı dokuma gibi çalışmalarda yapmıştır.Sanatçının diğer bir özelliği de yaşadığı evin projesinin mimari çizimlerini de kendisinin yapmış olmasıdır.Resim ve Sanattan asla bıkmadığını söyleyen sanatçı yaşının ilerlemesine ve dizlerindeki rahatsızlıklara rağmen, resim çalışmalarını sürdürmekte, torunlarına bu sevgiyi aşılamaktadır. Hayatı boyunca kendisini kalıcı eserler bırakmaya adayan sanatçı şuan Şanlıurfa OSM hastanesinde geçirdiği felçlik dolyısı ile yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı vermektedir..
Ressam Nene, Şefika Güneş'in www.ressamnene.com isimli bir web sitesi de bulunmaktadır.

 

Köşe yazarımız Mustafa Güneş köşesinde Ressam Nene'yi yazdı. Duygu yüklü yazıyı okumak için başlığa tıklayın:

RESSAM NİNE ŞEFİKA

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık