Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'nın Şaşırtan Nüfus Tabelaları

Urfa'nın Şaşırtan Nüfus Tabelaları

ŞanlıUrfa'nın komşu illerle olan sınır tabelalarında yer alan farklı nüfus bilgileri görenleri şaşırtıyor.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2011 Çarşamba 13:13
Urfa'nın Şaşırtan Nüfus Tabelaları
ŞanlıUrfa ile Bozova İlçesi'nin komşu illerle olan sınır tabelalarında yer alan farklı nüfus bilgileri görenleri şaşırtıyor. 

Diyarbakır yönünden gelenler kent merkezi nüfusunu 472 bin olarak okurken, Gaziantep veya Mardin tarafından gelenler 518 rakımlı kentin nüfusunun 498 bin olduğunu görüyor.Bozova İlçesi'nde ise, ŞanlıUrfa yönünde 14 bin 500 nüfusun yazılı olduğu tabela, Adıyaman yönünden gelişte ise, 11 bin 900 olarak okunuyor. Farklı tabelalar görenleri şaşırtırken, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, karışıklığın takipçisiolacaklarını ve gerekirse tabelaları yenileyeceklerini söyledi. 

ŞanlıUrfa ile Bozova sınırında bulunan nüfus tabelalarındakifarklılık görenlerin dikkatini çekiyor. 2010 yılında yapılan TÜİK tarafından yapılan nüfus sayımında ŞanlıUrfa'nın toplam nüfusu 1 milyon 663 bin 371 olarak belirlendi. Kent merkezindekinüfusun ise 498 bin 111 olarak sayılmasının ardından, ŞanlıUrfa sınırlarındaki tabelalar yenilendi. Daha önce 472 bin olarak yazılan nüfus tabelaları, son sayımda belirlenen rakam yuvarlanarak 498 bin olarak değiştirildi. Mevcut tabelaların nüfus bilgilerinin yazılı olduğu bölümün üzerine yeni bilginin yazılı olduğu çıkartmalar yapıştırıldı. Ancak, ya hiç değişmeyen, ya da yapıştırılan etiketlerin çıkması ardından Diyarbakır yönünden gelenler ŞanlıUrfa'nın nüfusunu 472 bin olarak görürken, Gaziantep ve Mardin tarafından gelenler ise nüfusu 498 bin olarak okudu. Bozova'DA DA AYNI SORUN 

Kent merkezinin yanı sıra Bozova İlçesi'nde de iki farklı tabela görenlerin gözünden kaçmıyor. Son sayımda toplam nüfusu 58 bin 230 olan Bozova'nın ilçe merkezinde yaşayanların sayısı ise 11 bin 917 olarak belirlendi. Bir önceki sayıma göre nüfusun düştüğü Bozova'nın girişindeki eski tabelada nüfusBozova'nın girişindeki tabelada nüfus 15 bin 400 yazarken, çıkış tabelasında ise, rakam 11 bin 900 olarak gözüküyor. 

KARAYOLLARI TABELALARI YENİLEYECEK 

Karayolları 9'uncu bölge Müdür Yardımcısı İhsan Güç, ŞanlıUrfa ve Bozova'da yaşanan tabela karışıklığının giderilmesi için çalışacaklarını söyledi. Nüfus bilgilerinin farklı olduğu tabelaların yenilenip yenilenmediği konusunda bilgi sahibi olmadığını belirten Güç, "Farklılığın sebebini araştıracak ve sorunun çözümünü kısa sürede sağlayacağız" dedi.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık