Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel URFA’YA ÜNİVERSİTE GİBİ DERNEK

URFA’YA ÜNİVERSİTE GİBİ DERNEK

Şanlıurfa’da ilk kez kültürel alanda faaliyet gösterecek, binlerce kitaba sahip bir dernek Harran Üniversitesi akademisyenleri öncülüğünde kuruldu.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2012 Salı 19:47
URFA’YA ÜNİVERSİTE GİBİ DERNEK
Kurucularının tamamını Harran Üniversitesi akademisyenlerinin oluşturduğu Mirbad Kent Toplum Bilim ve Tarih Araştırmaları Derneği’nin resmi açılışı yapıldı.
Cumartesi günü Karaköprü beldesindeki dernek merkezinde gerçekleşen açılış törenine Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Yavuz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Eğilmez, akademisyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan dernek kurucularından Prof. Dr. Abdullah Ekinci, “Mirbad, Şanlıurfa başta olmak üzere bölgemiz, ülkemiz ve Ortadoğu’nun birikiminden haberdar olmak, hali analiz etmek ve geleceğe emin adımlarla bakabilmek için kuruldu” diyerek başladığı konuşmasını, tarihte Urfa’nın önemine dikkat çekerek sürdürdü. Urfa’nın, uygarlığın altın çekirdeği olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Abdullah Ekinci, şunları söyledi:

“Tarih boyunca Sina yarımadasından, Munzur dağlarına, İran’dan Konya Havzasına kadar olan bölge; bilgi, teknoloji ve üretimin merkezi olmuştur. Söz konusu bölgenin en önemli kültür merkezlerinden biri hiç şüphesiz ki Urfa’dır. Nitekim dördüncü yüzyılın önemli Hıristiyan düşünürü Aziz Efraim Urfa’yı “Arkadaşlarının hocası şehir” olarak tasvir eder. O, imtiyazlı ve kutsal bir şehirdir. Efraim’e göre Urfa; “Gökteki Kudüs’ün gölgesidir.”
O, Babil’in imtiyazlı şehridir, Tanrı ve Tanrıçaların şehridir, başkenttir, krallıktır, bilimin başşehridir. Birikimini dünyaya taşıyabilmiş nadir kentlerdendir. Yazan, öğreten, düşünen şehirdir. Ürettiklerini insanlıkla paylaşan bir şehirdir. Efsaneyi, inancı, felsefeyi, bilimi doyasıya yaşayabilmiş bir kenttir.

3.4. yüzyıllarda resmi Urfa akademisinin yanında, Bardaysan okulu gibi en az 4,5 özel okuluyla medeniyete hizmet etmiştir.
Uzun bir dönemdir, Urfa bu birikiminden uzak yaşamını sürdürmektedir.
İşte Mirbad, başta Urfa olmak üzere Ortadoğu’nun tüm birikiminden haberdar olmak ve çevresine bunu aktarmak için kurulmuştur.

Mirbad geçmişte, ortaçağ İslam şehirlerinde hem ticaret, hem iletişim, hem de bilgi alışveriş merkezi olarak uygarlığı hizmet etmiştir. Mirbad şairlerin, ediplerin, bilim adamlarının buluştukları kültür meydanı idi. Bu kültür merkezinde şiir ve hitabet yarışmaları yapılırdı. Kişi ve gruplar arasındaki dava ve şikâyetler burada görüşülürdü. Bu alan aynı zamanda kentlilerle kırsal göçebelerin buluştukları bir merkez olarak hizmet etmiştir.”
Mirbad Kent Toplum Bilim ve Tarih Araştırmaları Derneği’nin Urfa’nın ve bölgemizin geçmişteki altın dönemlerini canlandırmak ve pozitif enerjisini harekete geçirmek için kurulduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ekinci, derneğin; bölgenin problemleriyle ilgili kürsü-atölye çalışmaları yapacağını, bölge ile ilgili raporlar, çalıştaylar ve sempozyumlar düzenleyeceğini, enstitü ve kültür araştırma merkezleri kuracağını, osmanlıca, doğu ve batı dillerinde ücretsiz kurslar açacağını, bölgeyle ilgili yayınlar yayınlayacaklarını,y sözlü tarih çalışmaları yapacaklarını söyledi. Prof. Dr. Ekinci, ayrıca yeni eğitim öğretim yılından itibaren, 15 günde bir “Salı sohbetleri” adıyla seminer düzenlemeyi planladıklarını dile getirerek, açılış törenine katılımından dolayı herkese teşekkür etti.  
Törende kısa bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de, sivil toplum kuruluşlarının kentin gelişimindeki önemine vurgu yaparak, kuruluş çalışmalarını tamamlayan Mirbad’ın başarılı çalışmalara imza atmasını dilediklerini söyledi.
Mirbad Kent Toplum Bilim ve Tarih Araştırmaları Derneği Kurucu Başkanı, Harran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Tuncay ise, büyük emek ve mücadele vererek kurdukları Mirbad’ın kuruluş çalışmalarına değinerek, “İlk adımları atmak hep zordur, büyük emek ve mücadele gerektirir. İlkleri gerçekleştiren insanlar ise zoru başaranlardır, kent kültürümüzün gelişiminde öncü olmuş, ilkleri başarmış belki de bugünün asıl mimarları olan insanlara  bu anlamlı günde teşekkürü bir borç olarak görüyorum” dedi.
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni bir dünya düzeni oluştuğunu ifade eden Tuncay, globalleşen dünya düzeninde globalizm olarak anılan bu yeni hayat tarzıyla toplumsal değerlerin bir değişim süreci içine girdiğini, hızlı ve kolay iletişim sayesinde bir taraftan dünya küçülürken tek kültürlü bir dünyaya doğru bir ivme gözlemlendiğini belirtti. Yeni dünya düzeninde toplumların ve kentlerin sahip olduğu kültürel yapıların çözüldüğünü ve kimliksizleşmenin başgösterdiğini kaydeden Tuncay, sözlerine şöyle devam etti:
“Kentlerin doğal, kültürel ve tarihi mirasını koruyup geliştirmek, tarihsel  kimliğinin öne çıkarılmasını sağlamak; kentin sorunlarına bilimsel çözümler üretebilmek ve kente yeni değerler katabilmek gayesiyle yola koyulduk...

Kısa bir zaman zarfı içersinde altyapımızı kurup çalışmalarımıza başladık. Öncelikle kentin kaybolmaya yüz tutan kültür envanterine dair çalışmalara başladık, sözlü tarih araştırmaları ve  kent kitaplığı gibi  çalışmalarla bir nebze de olsa halihazırda süren bir kültürü korumaya ve geliştirmeye çabaladık... İşte bu olumsuz gidişata ve halihazırdaki kentsel problemlerimize çözümler üretebilmek için değerli arkadaşlarımızla Mirbad Derneğini kurmaya karar verdik... Gelecek eğitim yılına hazırladığımız kürsü çalışmaları bizim için çok önemli bir yer teşkil ediyor... Akademik kürsülerin oluşturulmasındaki amacımız, kendi alanlarında tanınmış ve kendini ıspatlamış bilim adamlarımızdan istifade ederek bilimsel gelişmeye katkı sağlamak ve üretilen bu bilgilerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesini sağlamaktır.  Kürsü çalışmalarıyla  kente yeni bir soluk kazandıracağımıza inanıyoruz. Mirbad derneğini diğer derneklerden ayıracak en önemli özellik her bir amacının  bir çok derneğin kurulma sebebi,  her bir maddesinin ise bir proje mahiyetinde olmasıdır. Tarihin derinliklerinde sukut eden mirbad'ın kapılarını yeniden açıyor; kentimize ve ülkemize dalga dalga yayılacak bir ışığa öncülük etmek istiyoruz.”
Tuncay, “Kent kültürünü katkı sağlamakla yetinmeyip bir kültür kentini yeniden inşa edebilmeyi arzuluyoruz. Derneğimizin kentimize ve ülkemize hayırlar sağlamasını diliyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Mirbad için hazırlanan kısa tanıtım filmi, elektrik kesintisi nedeniyle izlenemezken, dernek kuruluşunda katkılarından dolayı Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve dernek kütüphanesine yaptığı 1000’den fazla kitap bağışından dolayı Gazeteci Yazar Naci İpek’e teşekkür plaketi verildi.
Tören, açılış etkinliğinden sonra verilen kokteylin ardından sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Mamme'siz kaldı

Urfa Mamme'siz kaldı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık