Ana Sayfa Siyaset USÜLSÜZLER!

USÜLSÜZLER!

İl Genel Meclisi’ni usülsüz şekilde toplantıya çağıran ve usülsüzlüğü mahkemece onaylanan AKP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç’in avukatlarının da usülden bihaber olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2014 Çarşamba 08:44
USÜLSÜZLER!

Geçen hafta urfahaber.net’te yayınlanan “Urfa bunu konuşuyor” başlıklı habere konu olan AKP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç, kamuoyunda konuşulan usülsüzlük ve yolsuzluk iddilarını haber metinlerinde görmek istemeyince avukatlarını harekete geçirdi.

Erzurum Valiliği yaptığı dönemde “garez” suçlamasıyla hakkında açılan davada suçlu bulunan ve tazminata mahkum edilen Güvenç’in avukatları, bu durumun habere konu edilmesinden müvekkillerinin rahatsız olduğunu, haberin sunuş tekniğini eleştirerek bildirdi. Haber spotunda yolsuzluk iddialarının konuşulduğunun verilmesinin, öncesinde ise Celalettin Güvenç’in mahkeme kararı ile mahkumiyetinin duyurulmasının haberin içeriği ile hiçbir alakası olmadığını ifade eden avukatlar, urfahaber.net’e gönderdikleri yazıda Celalettin Güvenç’in Erzurum Valiliği döneminde aldığı mahkumiyetin yıllar öncesine ait olduğunu ve bu durumdan bahsedilmesinin haberin farklı amaçlar taşıdığını ileri sürdüler.

GÜNEŞ: BİZ GÜNDEMİ ORTAYA KOYDUK

AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in avukatları aracılığıyla urfahaber.net’e gönderdiği yazıyı değerlendiren urfahaber.net sitesi sahibi ve sorumlusu Ahin Güneş, “Urfa Valisi iken bir gecede istifa ederek AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Celalettin Güvenç’e karşı toplumda büyük bir tepki var. Vatandaşlar, madem belediye başkanı olmak istiyordu gidip Maraş’tan olsaydı diyor. Adaylığı açıklandığı gün Urfa’da millet sokağa döküldü. Ancak Başbakan Erdoğan’a olan sevgilerinden dolayı Maraşlı bir belediye başkan adayını sineye çektiler. Ancak gerek BDP’nin gerekse diğer partilerin Celalettin Güvenç hakkında yaptığı eleştirilerin başında usülsüzlük ve yolsuzluk iddiaları vardır. Haberimize konu ettiğimiz bu durum, AKP’ye muhalif tüm siyasi partilerin iddialarıdır. Bu iddialar gerçek değilse veya kamuoyunda bu iddialar yönündeki kanı halen değişmemişse bu kendilerinin ayıbıdır. Biz haberimizde “Urfa bunu konuşuyor” diyerek, siyasi bakışlara bir ayna tuttuk. Şanlıurfa İl Özel İdaresi’nin 40 milyon TL’lik borç altına sokulduğu iddia edilmesine rağmen biz kimseyi yolsuzlukla suçlamadık. Ancak konu hakkında Şanlıurfa İdare Mahkemesi’nin Celalettin Güvenç’in temsil ettiği İl Özel İdaresi’ndeki işlemin “usülsüz” olduğuna karar verdiğini duyurduk. Bir de bu tür iddialarla gündeme gelen Celalettin Güvenç’in Erzurum Valiliği döneminde “garez” suçlamasıyla Milli Eğitim Bakanı ile birlikte tazminata mahkum edildiğini ve bu kararın da Yargıtay tarafından onanmış olduğunu hatırlatarak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç’in sicilinde böyle bir notun olduğunu kamuoyuna duyurduk.

Gazeteciyi, sadece partilerinin gönderdiği bültenleri yayınlayan kişiler olarak görmeye alışan AKP çevresi, yıllar önceki arşivleri araştırarak hafıza tazelememizi kabullenememiş. Bunun için tekzip istemiş ancak bu isteği de usülüne uyduramamış” dedi.

 

Şanlıurfa Valiliği yaptığı dönemde İl Genel Meclisi’ni en az üç gün önceden toplantıya çağırması gerekirken, cep telefonu ile bir gün öncesinden toplantıya çağıran Celalettin Güvenç’in bu davranışı Şanlıurfa İdare Mahkemesi’nce “USÜLSÜZ” olarak değerlendirilip yürütmesi durdurulmuştu.

AVUKATLARI DA USÜL BİLMİYOR

Urfahaber.net yönetimine Celalettin Güvenç’in avukatları Bekir Kan ve Ahmet Aksoy tarafından gönderilen yazıda haberin sunuş şeklinden müvekkillerinin duyduğu rahatsızlık ifade edilirken, “Yukarıda açıklanan nedenlerle ekte de sunulan haberinizin içeriğinin tekzip edilmesini ve tekzip edildiğine ilişkin haberinde tarafımıza verilmesini vekaleten talep ederiz” ibaresi bulunmasına rağmen, yazı ekinde ne haber ne de tekzip metni bulunuyordu.

Basın Kanunu 14. Maddesinde tekzip usülü en ince ayrıntısına kadar anlatılmasına rağmen, Celalettin Güvenç’in avukatlarının tekzip metni göndermeden yaptıkları tekzip talebi de ayrı bir usülsüzlük olarak değerlendiriliyor.

GÜVENǒE URFAHABER’DEN ÇAĞRI

Şanlıurfa Valisi iken istifa ederek AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Celalettin Güvenç’e biz de Urfahaber olarak bir çağrı yapıyor ve partiden sızan bilgilere göre SKM ekibini değiştirdiği gibi avukatlarını da değiştirmesini öneriyoruz. Malum, yarım doktor candan, yarım hoca imandan eder.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık