Ana Sayfa Urfa Haberleri UYANDIKTAN SONRA SİGARA İÇENLERİN KANSER RİSKİ YÜKSEK

UYANDIKTAN SONRA SİGARA İÇENLERİN KANSER RİSKİ YÜKSEK

Uzm. Dr. Yasin Sayıcı, uyandıktan sonraki 31-60 dakika arasında ilk sigarasını içen tiryakilerin kansere yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Mart 2014 Cuma 05:25
UYANDIKTAN SONRA SİGARA İÇENLERİN KANSER RİSKİ YÜKSEK

Şanlıurfa'da özel bir hastanenin Kanser Tedavi Merkezi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Yasin Sayıcı, uyandıktan sonraki 31-60 dakika arasında ilk sigarasını içen tiryakilerin kansere yakalanma riskinin yüksek olduğunu ifade etti.

Sayıcı, Sabah uyandıktan hemen sonra bir sigara yakan tiryakilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu kaydetti. Yapılan araştırmalarda tiryakinin günün ilk sigarasını ne zaman içtiğiyle kansere yakalanma riski arasında bir bağ olduğunu ortaya çıkarttığını belirten Sayıcı,Sabah erkenden içilen sigaranın akciğer kanserinin yanı sıra boyun kanseri ve beyin tümörü riskini de arttırdığını ifade etti.

Sayıcı, "Yapılan araştırmalar uyandıktan sonra 31-60 dakika arasında ilk sigarasını içenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Erken saatte içilen sigaranın boyun ve beyin kanserini de tetiklediği ortada. Mümkünse sigara tamamen bırakılmalı bunu yapamayan kullanıcılar en azından Sabah uyanır uyanmaz sigara içerek hayatlarını daha da büyük tehlikeye atmamalı" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık