Ana Sayfa Ekonomi Uzan'a Tahkim Davasında Ret

Uzan'a Tahkim Davasında Ret

Cem Uzan'ın, ÇEAŞ ve Kepez'le ilgili Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde, Türkiye aleyhine 10.1 milyar dolar tazminatla açtığı dava reddedildi. Enerji Bakanı Yıldız, "Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük tahkim davası lehimize sonuçlanmıştır'' dedi

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2011 Cumartesi 03:26
Uzan'a Tahkim Davasında Ret
Uzan ailesine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ardından Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nden de ret geldi. Uzan ailesinin Türkiye aleyhine açtığı ve faizi ile 20 milyar dolarlık Libananco tahkim davasında uluslararası mahkeme heyeti Enerji Bakanlığı'nı haklı bularak "Türkiye'nin Uzanların Çukurova ve Kepez Elektriğe el koyma işlemleri hukuka uygundur" dedi. Karar Enerji Bakanlığı'na dün saat 22.30 sularında ulaşırken Enerji Bakanı Taner Yıldız, "10,1 milyar dolar tazminat talebiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük tahkim davası Türkiye lehine sonuçlanmıştır'' dedi.

FAİZİ İLE 20 MİLYAR DOLAR

Enerji Bakanlığı 2003 yılında Uzan Grubu'na ait ÇEAŞ ve Kepez Elektrik şirketlerine sözleşmeye aykırı davrandıkları gerekçesi ile el koydu. Bunun üzerine Güney Kıbrıs'ta faaliyet gösterdiğini açıklayan Libananco şirketi 2006 yılında ÇEAŞ ve Kepez'e ortak olduğunu ve el koyma kararıyla mağdur edildiğini iddia ederek Türkiye aleyhine Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde (ICSID) 10.1 milyar dolar talep etmişti. Yaklaşık 4 yıl süren davada mahkeme dün son kararını vererek esasa bile geçmeden yetki yönünden davayı reddetti.

100 MİLYAR DOLAR İSTEMİŞTİ

Uzanlar bundan önce aynı konu ile ilgili AİHM'den 100 milyar dolar talep etmiş ve AİHM Türkiye lehine karar vermişti. Kararla Türkiye Cem Uzan'ın açtığı beşinci tahkim davasını da kazanmış oldu. (SABAH)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yapılandırmada son 6 gün

Yapılandırmada son 6 gün

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık