Ana Sayfa Eğitim UZMANINDAN ÜNİVERSİTE ADAYLARINA TAVSİYELER

UZMANINDAN ÜNİVERSİTE ADAYLARINA TAVSİYELER

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Adalet Yıldırım, üniversite adaylarının başlayan tercih işlemleri öncesinde çeşitli tavsiyelerde bulundu. Yıldırım, “Tercih yapılan bölümün öğrencinin yeteneğine uygun olup olmadığına ve öğrencinin tercih edeceği bölümü sevip sevmediğine bakılsın” dedi.

Giriş Tarihi: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 03:06
UZMANINDAN ÜNİVERSİTE ADAYLARINA TAVSİYELER

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) açıklamasının ardından, puan ve sıralamalarını öğrenen üniversite adayları, Pazartesi günü tercihlerini yapmaya başladı.

Adaylara tercih konusunda yardımcı olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Adalet Yıldırım, tercih yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini gazetemiz Ekspres’e anlattı.

 

Üniversite adaylarının yapacakları tercih işlemleri öncesinde çeşitli tavsiyelerde bulunan Yıldırım, “Tercih yapılan bölümün öğrencinin yeteneğine uygun olup olmadığına ve öğrencinin tercih edeceği bölümü sevip sevmediğine bakılsın. Aynı zamanda da yurtdışında okumayı düşünen öğrenciler ve veliler öncelikle şu hususa çok dikkat etsinler: verilen diplomanın Türkiye’de denkliğinin olup olmadığına baksınlar” dedi.

Yurtdışında okuyacaklar şuna dikkat etsin

Yurtdışını düşünen öğrenciler ve veliler, verilen diplomanın Türkiye’de denkliğinin olup olmadığına dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Yıldırım, tercih etmek istedikleri üniversitenin denkliğinin olup olmadığına ÖSYM’nin tercih kılavuzuna bakılması gerektiğini söyledi.

 

Yıldırım, “Diğer bir konuda gidecekleri ülkelerin yaşam koşuları, yaşadığımız ülkeyle oranla ne kadar ekonomik veya pahalılık durumuna baksınlar.  Gidecekleri ülkelerin aylık ev kiraları, ulaşım masrafları ve çok tüketilen gıdaların fiyatlarını araştırsınlar. Bu dediğimiz hususları araştırdıklarında tercihleri konusunda bir neticeye varabilirler. Ayrıca gidecekleri ülkenin kültürel ve sosyal yaşamına dikkat etsinler. Bazı ülkelerde uyum sorunu yaşanabilir. Öğrenci araştırmasını yaparken bu ülkeye uyum sağlayabilir miyim diye kendisini sorgulamalı” dedi

 

Yurtdışı eğitimi giderek daha önem kazanmakta

Yıldırım, “Giderek global bir dünyada yurtdışı eğitimi daha da önem kazanmakta. Çünkü öğrenci bu sayede hem yabancı dili iyi derecede öğrenir, hem de farlı kültürleri de tanıma fırsatı yakalar. Bu nedenle yukarıda saydığım kriterleri tutuyorsa öğrencilere yurtdışı eğitimi öneririm” dedi.

Tercihler öğrencinin yeteneğine göre olmalı

Yıldırım, “Tercih yaparken sevgili öğrencilere şunu söyleyebilirim: yapacağınız tercihleri yeteneğinize göre, sevebileceğiniz ve yapabileceğiniz bölümleri seçin. Tercih ettiğiniz üniversitenin fiziki koşularını, akademik kadrosunu, uluslararası akreditasyona sahip olup olmadığına bakılmalıdır. Vakıf üniversiteleri tercih edecek öğrencilerin de gidecekleri üniversitenin sonraki sınıflarda ücretin sabit kalıp kalmayacağını iyice araştırsınlar” dedi.

Gidilecek ülke ayrıntılarıyla incelenmelidir

Yıldırım, “Yurtdışında eğitim görecek öğrenciler için yukarıda belirttiğim gibi gidecekleri ülkeyi iyice araştırdıklarında o ülkenin ekonomik koşuları kendilerine uyup uymadığını zaten anlayacaklar. Dolaysıyla gitmeden önce tercih yapıp yapmamak konusunda zaten bilgileri olacağı için ve imkânları doğrultusunda yaparlarsa hiç bir zorluk yaşamazlar” dedi.

Aile çocuğun isteğine dikkat etsin

Yıldırım, “Aile önce öğrencisini iyice dinlemeli. Benim çocuğum, bu bölümü istiyor mu, yapabilir mi? Çünkü uzun yıllardır yaptığım eğitim danışmanlığında şu olayla sık sık karşılaşırım. Veli geçmişte kendisi için istediği ya da şuan yapmakta olduğu işi gereği ihtiyaç duyduğu mesleklere ya öğrenciyi yönlendiriyor ya da öğrenciyi o meslek için zorluyor. Nasıl mı? Örneğin veli, hukuk okumak istemiş; ama koşuları uygun olmadığından yapamamış. Ve ya inşaat sektöründe ya Mimara yada İnşaat Mühendisinin imzasına ihtiyaç duyuyor bundan dolayı. Öğrencinin ne düşündüğü veya ne yapmak istediği çok dikkate alınmadan bu bölümler tercih edilebiliyor. Burada değerli velilerimize şunu söylemek istiyorum: bu sizin hayatınız değil, çocuğunuzun hayatı. O farklı bir bireydir dolaysıyla yetenekleri ve hayalleri de farklıdır. Onu istemediği bir mesleğe iter veya zorlarsanız mesleğinde başarısız olacağı gibi hayatı boyunca mutsuz bir insan olur. Bu durum, en çok da sizi özer. O yüzden çocuklarınızı yetenekleri doğrultusunda yönlendirin ve destekleyin.  Sonuçta öğrenciyi de, şartları da herkesten daha iyi bilen velidir. İyi bir araştırmadan sonra öğrencinin de fikrini aldıktan sonra tercihlerini sağlıklı bir şekilde yapacaklarına inanıyorum” dedi.

İmkân varsa örgün okusunlar

Yıldırım, “Açık öğretim düşünen öğrencilere öncelikle şunu öneririm: imkanları varsa muhakkak örgün okusunlar. Çünkü üniversite sadece diploma almakla bitmiyor. Örgün öğrenim, öğrenciye akademik bilgilerin yanı sıra kültürel, sosyal ve birey olarak kendini geliştirme fırsatı sağlıyor. Ama örgün öğretime bazı sebeplerden gidemeyen öğrenciler de önce kendine şunu sormalı: ben neden açık öğretimi okuyacağım? Eğer ki kamuda ise ve mesleki yükseliş için diplomaya ihtiyacı varsa okuyup bitirebileceği bir bölüm seçsin. Eğer ki öyle bir durum yoksa iş olanağı sağlayacak bölümler seçmeli. Örnek vermek gerekirse, Sosyal Hizmet, Adalet ve İş sağlığı Güvenliği gibi bölümlerini öneririm” dedi.

Sevilen meslek seçilmelidir

Yıldırım, “Öğrenciler, genellikle şöyle bir tutum içinde oluyorlar:  KPSS puanı en düşük olan ve atanması kolay olan bölümlere gitmek istiyorlar. Ama mesleğin içeriğini hiç araştırmıyorlar. Örneğin ATT (Acil Tıp Teknisyeni) olmak isteyen bir öğrenciye neden bu bölümü istiyorsun diye sorduğumda; cevap, ‘atanması kolay ve iyi maaş alıyorlar’ oluyor. Peki, ‘ne iş yapacaksın?’ diye sorduğumda cevap yok. Ona her hangi bir acil durumda yaralı insanlara ilk sen gidecek ve müdahale edeceksin dediğimde; ‘öğrencilerin büyük bir kısmı beni kan tutar ben yapamam’ cevabını veriyorlar. Sevgili öğrenciler, mesleklerini seçmeden o mesleğin iş hayatını, neler yaptığını iyice araştırmalıdır. Yoksa geçmişte yanlış tercih yapan öğrenciler gibi üniversiteyi bırakmak zorunda kalabilirler. Bu da öğrencilere hem zaman hem de para kaybettirir. Bundan dolayı öğrenciler, sevecekleri ve yapacakları bir meslek seçsin” dedi.

Tercihte ilk sırayı alan bölümler

Yıldırım, günümüzde en çok tercih edilen bölümleri şöyle sıraladı: “Diyetisyenlik, Fizik Tedavi, Hemşirelik, Özel Eğitim Bölümleri, Psikoloji,  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sosyal Hizmet Uzmanı, Avrupa Birliği İlişkileri Uzmanı, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Sermaye Piyasası Uzmanı, Yönetim Bileşim Sektörü, İnternet Gazeteciliği, Görsel İletişim Tasarım Uzmanı,  İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Şehir Planlayıcısı, 2 yıllık sağlık bölümlerinin tamamı ve tabi ki Hukuk” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Damla Projesi'yle Çocukların Gönüllerini Fethettiler

Damla Projesi'yle Çocukların Gönüllerini Fethettiler

Kurumsal

İçerikYukarı Çık