Ana Sayfa Sağlık Uzmanlardan Yaz Uyarısı

Uzmanlardan Yaz Uyarısı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, yaz döneminde vücutta sıvı kaybına ve gıda zehirlenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2011 Salı 19:16
Uzmanlardan Yaz Uyarısı
  Özenoğlu, sıcak havada vücudun sıvı ihtiyacının arttığını vurgulayarak, yeterince sıvı tüketilmediğinde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıktığını ifade etti.

Yaz aylarında az ve sık beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirten Özenoğlu, ''Sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve sulu besinler tüketilmelidir. Günlük su ihtiyacı diğer mevsimlere göre artan terleme nedeniyle yaklaşık 2 katına yani 2,5-3 litreye ulaşır. Bu nedenle yazın daha fazla ve sıkça su tüketilmelidir. Sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber sodyum, potasyum gibi mineraller de atılır. Bu durum halsizlik, nabız zayıflığı, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabilmektedir. Sıvı kaybını önlemek için günde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterilmelidir.''

Vücut direncini arttırmak, vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alımını sağlamak için günde birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmesinin önemine işaret eden Özenoğlu, ''Meyveler yoğun antioksidan içerikleri nedeniyle de sıklıkla tercih edilmelidir. Özellikle karpuz ve kavun vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur'' dedi.

Sıcakta kısa sürede bozulan besinlerin gıda zehirlenmelerine neden olabileceğine dikkati çeken Özenoğlu, özellikle açıkta satılan gıdalardan uzak durulması uyarısında bulundu.(sabah)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star