Ana Sayfa Güncel Vali Güvenç, “Bütün Gücümüzle Çocuklara Yetişmeye Çalışıyoruz”

Vali Güvenç, “Bütün Gücümüzle Çocuklara Yetişmeye Çalışıyoruz”

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kanala Değil Havuza Projesi” kapsamında düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:30
Vali Güvenç, “Bütün Gücümüzle Çocuklara Yetişmeye Çalışıyoruz”

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekiplerince yürütülen "Kanala Değil Havuza Projesi " kapsamında polis evinde projeyle ilgili sunumun ardından bilgilendirme toplantısına geçildi.

Toplantıdaki konuşmasında Vali Celalettin Güvenç, Türk polisi ve jandarmasının sınırlarını aşarak farklı projeler üretmeye başlamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Vali Güvenç, “Artık çocuklarımız ölmesin. Ovaya Şanlıurfa’ya bereket getiren, ekonomi getiren, makûs talihimizi değiştiren güzel su, çocuklarımızı almaktan vazgeçsin. Uzun süredir yapılan çalışmaların sonunda böyle bir noktaya gelmişiz. 20 binin üzerinde çocuğa ulaşmışız. Riskli bölgeleri tespit etmişiz. Biz de ikisi merkezde yedisi ilçelerde toplam 9 havuzu bitiriyoruz. Bir tane daha yapmak üzere dün karar verdik. Şanlıurfaspor tesislerinde il merkezindeki 3’üncü havuzumuz İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından yapılacak. Belediyemizin de il merkezde üç havuzu hazır” dedi.

Vali Güvenç, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çocukların havuzlara götürüleceğini ifade ederek, “Aynı zamanda çocuklarımızın yazı iyi geçirmeleri adına onları spor salonlarına, futbol okullarına götüreceğiz” dedi.

Çocukların geleceğin teminatı olduğunu hatırlatan Vali Güvenç,  genç nüfusumuza yatırım yapılırsa geleceğin emin ellerde olacağını belirterek, “660 bin civarında genç, ilkokul, ortaokul çağında evladımız var. Bizim üzerimizdeki veballeri büyüktür. Bütün gücümüzle çocuklara yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

Bu yıl 150’nin üzerinde okul ihalesini gerçekleştireceklerini ifade eden Vali Güvenç; spor salonları, kalacakları pansiyonlar ve hocaların kalacakları lojmanları el birliğiyle yapacaklarını kaydederek, “Milli Eğitim’de ihalesini yaptığımız ve sözleşmeye bağladığımız okul, pansiyon ve lojmanların maddi değeri 370 milyon TL’dir. Bu ayın sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik ilimizde olacak. Bu projelerin gerçekleşmesinde verdiği destek ve sağladığı kaynaklar her türlü takdirin ötesindedir” dedi.

Boğulma olaylarına duyarsız kalamayacaklarını belirten Vali Güvenç, “Bununla mücadele etmemek mümkün değil. Bu toplumsal bir sorundur. Bütün anne babalar, öğretmenler, muhtarlar, görevliler bu işin üstünde durmalı ve çalışmalı, bize destek vermelidir. İnşallah güzel bir yaz geçiririz, kanallarda can kaybı yaşanmaz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıda boğulma vakalarıyla ilgili bilgi veren İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, devletin sağladığı imkânlarla gençlerin kanallar yerine modern havuzlarda yüzebilmelerini sağladıklarını belirterek, “ ilk kez sayın valimizin girişimleriyle geçen yıl havuz yaptırılması mantalitesi gelişti. Yine Belediye Başkanlığımız tarafından il merkezinde 3 havuz yaptırıldı. Valimizin talimatlarıyla il merkez ve ilçelerimizde 9 tane havuz yaptırılıyor. Bir kısmı bitti ve bir kısmı da bitmek üzere. Bunlar da hizmete girdiğinde çok ciddi anlamda gençlerimizin yüzme alt yapısı tehlikesiz bir biçimde hazırlanmış seviyeye gelecek” dedi.

Toplum Destekli Polislik Şubesinde görevli Baş komiser Enver Başaran da, her yıl havaların ısınmasıyla kentte ve bölge illerinde sulama kanalları, barajlar ve göletlerde çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiğini anımsattı. Söz konusu olumsuzluğun en aza indirilmesi için yoğun çaba gösterdiklerini ifade eden Başaran, proje kapsamında 10 bin broşür dağıtarak, 117 okulda toplam 11 bin 586 çocuğa ulaştıklarını söyledi.

Vali Güvenç, “Akıp Giden Topraklarımız Yerinde Kalsın”

Emniyet Müdürlüğü tarafından “ kanala Değil Havuza” projesi basın toplantısında katılımcılar arasında yer alan Sulama Birlikleri Temsilcilerine ve çiftçilere yönelik bir açıklamada bulunan Vali Celalettin Güvenç, sulamanın makul ve israf edilmeden yapılması gerektiğini belirterek, “Bütün kurumlarımızın gayretine ve çabalarına rağmen 30-40 metre küp saniye suyumuz Suriye’ye akıyor. Toprağımızı alıp götürmeye devam ediyor. Sizlerden rica ediyorum. Bütün çiftçilerimiz ellerini vicdanlarına koysun. Kafalarımızı çalıştıralım bu sularımızı boşa göndermeyelim. Hem aşağıdaki çiftçilerimiz rahat etsin hem de akıp giden topraklarımız yerinde kalsın. Bunun sözünü sizden almak istiyorum. Ovadaki sulama şekli bize yakışmıyor. Bunu ben asla kabul etmiyorum. Siz sulama birliklerinden destek istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Programların ardından “ Kanala Değil Havuza” projesine destek verenlere Vali Celalettin Güvenç tarafından plaket takdim edilerek, hatıra fotoğrafı çektirildi.

Toplantıda Vali Celalettin Güvenç’e İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Emin Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, daire amirleri ve STK temsilcileri eşlik etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star