Ana Sayfa Urfa Haberleri Vali Güvenç :"GAP'ın merkezi azami destek bekliyor"

Vali Güvenç :"GAP'ın merkezi azami destek bekliyor"

Vali Celalettin Güvenç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi gibi alanlarda girişimcilere ciddi destek sunduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2011 Salı 07:46
Vali Güvenç :
Vali Celalettin Güvenç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi gibi alanlarda girişimcilere ciddi destek sunduğunu söyledi.

Güvenç, El Ruha Otel'de düzenlenen " Şanlıurfa'daki Tarım Projeleri" toplantısında yaptığı konuşmada,Şanlıurfa'nın sadece Türkiye'de değil, dünya çapında kullanabileceği zengin bir potansiyelesahip olduğunu belirtti.

Bu potansiyelin yerinde kullanılması için projeler üretilmesi gerektiğini anlatan Güvenç, "TKDK, yerelürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi gibi alanlarda girişimcilere ciddi destek sunuyor. Burada desteklenen sektörlere yüzde 50 hatta yüzde 65'e varan destekler veriliyor. 40 yaşından genç yeni müteşebbisleri bu avantajlardan yararlanmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

-"GAP'ın merkezi azami destek bekliyor"

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Mehmet Ekinci de kurumunun işleyişi ve yapısı hakkında bilgi verdi.

Ekinci, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında 8 ayrı sektör başlığında proje kabul ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Yatırım yapmak isteyen işletmeler uygun harcama kalemlerinin yüzde 50 ile yüzde 65'ine kadar hibe alabilir. Bu bağlamda hem il merkezinden hem de ilçelerden çok sayıda proje bekliyoruz. Hazırlananprojelerin 19 Aralık 2011 tarihi ile 10 Ocak 2012 tarihleri arasında İl Koordinatörlüğümüze teslim edilmesi gerekiyor. GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'nın, bu desteklemelerden azami faydayı sağlayabilmesi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Bütün girişimcilerimizi koordinatörlüğümüze bekliyoruz."

Ekinci, hibe verilebilecek sektörleri şöyle sıraladı:

"Süt üreten tarımsal işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm, kültür balıkçılığının geliştirilmesi." (haberler)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık