Ana Sayfa Urfa Haberleri VALİ GÜVENÇ, HUKUKSUZLUĞU GÖRDÜ

VALİ GÜVENÇ, HUKUKSUZLUĞU GÖRDÜ

AK Partili İl Genel Meclis Üyeleri’nin, Özel İdaresi bütçesinden dolaylı da olsa Şanlıurfaspor’a aktarmak istediği 1 Milyon TL.’ye onay vermesi beklenen Vali Celalettin Güvenç, bu talebin hukuksuz olduğu gerekçesiyle kararı Meclis’e geri gönderdi

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2011 Cuma 23:08
VALİ GÜVENÇ, HUKUKSUZLUĞU GÖRDÜ
GÖRÜŞME ŞEKLİ DE HUKUKA UYGUN DEĞİLDİ

Yıllardır Özel İdaresi bütçesinden para aktarmaya çalışan kulüp yöneticileri, geçtiğimiz ay farklı bir yöntem izleyerek, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) üzerinden bu kuruma bağlı 10 bin amatör futbolcuya kombine bilet alma bahanesiyle, Şanlıurfaspor’a 1 milyon liralık bir bütçe için görüşme yaptı. Gündeme gelişi de, oylama usulü de hukuki olmayan bu teklif, AK Partili İl Genel Meclis Üyeleri tarafından hiç tartışılmadan kabul edildi. Kısa bir süre içerisinde İl Özel İdaresi’nden 1 Milyon TL’nin nasıl gittiğine hayret eden Demokrat Parti (DP) ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyeleri bu duruma itiraz etse de, teklif oldubittiye getirilerek kabul edilmişti bile.

KULİSLERE RAĞMEN ‘HUKUKSUZDUR’ DEDİ

İpekyol’un yazı dizisi şeklinde günlerce yayın yaparak bu haksızlığın görünür kılınmasından sonra, tüm gözler Meclis kararını onama makamı olan Şanlıurfa Valiliği’ne çevrilmişti. Zira bu kararın onaylanması demek, Meclis Üyeleri’nin yolladığı bu haksız karara ortak olmak demekti. Ayrıca bu konuda Danıştay’ın başka bir takım için verdiği kararda mevcut. Yoğun bir şekilde kulislerin yapıldığı bu yardım için nihai kararı veren Vali Celalettin Güvenç’in, “İl Özel İdaresi profesyonel bir kulübün derneğine veya vakfına ‘ayni veya nakdi yardım yapamaz’” gerekçesiyle kararı geçen hafta geri gönderdiği ortaya çıktı. Vali Güvenç’in böyle bir girişimde bulunacağını tahmin edemeyen kulüp yöneticilerinin büyük şok yaşadığı öğrenildi. Meclis’in gündemine tekrar gelmesi beklenen bu yardım talebinin bu defa nasıl ve ne ad altında getirileceği görüşülüyor.

DURUM TERSİNE DÖNDÜ

Vali Güvenç Şanlıurfa’ya gelmeden önce durum tam tersineydi. Özellikle Vali Nuri Okutan döneminde, İl Özel İdaresi’nden Şanlıurfaspor’a para aktarılmasını isteyen Vali, böyle bir girişimin hukuksuz olacağını savunan ise AK Partili üyelerinde içerisinde bulunduğu İl Genel Meclisi’ydi. Meclis’in ısrarına rağmen dönemin Valisi Okutan, Şanlıurfaspor Kulübüne 1 Milyon liranın aktarılması için elinden geleni yapmıştı. Ancak başkanlığını Uğur Beyazgül’ün yaptığı Meclis, bir kısım medyanın da aleyhlerinde yayın yapmasına rağmen hukuksuzluğa göz yummamıştı.

‘ŞANLIURFASPOR DELİKLİ KUMBARA GİBİ’

İpekyol, İl Genel Meclisi’nin Ekim ayında yaptığı oturumun hemen ardından söz konusu yardımla ilgili günlerce ‘Şanlıurfaspor Delikli Kumbara Gibi’ yazı dizisi yayını yapmış, başta görüş alınan spor hocaları olmak üzere bu paranın amacına ulaşamayacağını belirtmişti. Zira bu para hala su ve yol gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasını bekleyen köylerin hakkıydı. Zaten Şanlıurfaspor’a da aktarılacak paraların bu mevcut yapısı ile boşa gideceği dile getirilmişti. Mustafa ARISÜT

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star