Ana Sayfa Urfa Haberleri Vali Güvenç: Şanlıurfa Tarımın Merkezi Olacak

Vali Güvenç: Şanlıurfa Tarımın Merkezi Olacak

ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç, "12 milyon dekar sulanacak arazi, cennet gibi bakir toprakları olan ŞanlıUrfa, tarımın ve ziraatın başkenti olacak." dedi.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2011 Çarşamba 19:01
Vali Güvenç: Şanlıurfa Tarımın Merkezi Olacak
ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç, "12 milyon dekar sulanacak arazi, cennet gibi bakir toprakları olan ŞanlıUrfa, tarımın ve ziraatın başkenti olacak." dedi. 

ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce, ŞanlıUrfa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "2. Ulusal Antep Fıstığı ve Badem Çalışma Grubu Toplantısı"na katıldı. GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Antep fıstığı ve bademle ilgili tanıtım filmleri gösterildi. Toplantının açılış konuşmalarını Enstitü Müdürü Dr. Hüseyin Arslan ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Necdet Kaplan yaptı. 

Necdet Kaplan, yaş ve kuru meyveyle ilgili farklı şehirlerde çalışma grubu toplantılarını sürdürdüklerini söyleyerek, bu toplantılarla çalışma gruplarında meyvenin etki analizlerini yaptıklarını belirtti. TAGEM olarak meyveye çok önem verdiklerini, ancak kuru olunca öneminin bir kat daha arttığını ifade eden Kaplan, bu toplantılarda çiftçi, sanayici, kamu ve üniversiteleri bir araya getirip bir sinerji ortaya çıktığını anlattı. 

Vali Celalettin Güvenç ise tarım sektörüne yapılacak yatırımlarla ŞanlıUrfa'nın, tarım ve ziraatın başkenti olacağını ve sadece Türkiye'de değil Dünyanın önemli tarım merkezlerinden biri haline geleceğini söyledi. Tarım ve ziraat konusunda yürütülen bilimsel çalışmaların, çiftçilere ve bölge insanına ulaştırılması gerektiğinin altını çizen Güvenç, "Tarımın ve ziraatın başkenti olacak, bu il. Dünyada tarımın örnek gösterilen illerinden birisi olacak. 12 milyon dekar sulanacak arazi, cennet gibi bakir toprakları var. Dolayısıyla burası gelecekte sadece Türkiye'nin değil dünyanın önemli tarım merkezlerinden birisi olacak." şeklinde konuştu. Vali Güvenç, toplantıda alınacak kararlar ve yapılan çalışmaların toplantıya katılamayan çiftçilere, vatandaşlara da ulaştırılmasını istedi. 

Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, GAP TAGEM Enstitüsü Müdür Vekili Dr.Hüseyin ArslanHarran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star