Ana Sayfa Urfa Haberleri Van Tekrar Yerle Bir Oldu: 8 Ölü Onlarca Yaralı

Van Tekrar Yerle Bir Oldu: 8 Ölü Onlarca Yaralı

Gece saat 21.23’te merkez üssü Van’ın Edremit ilçesi olan 5.6 büyüklüğündeki depremin korkunç yüzü yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2011 Perşembe 12:48
Van Tekrar Yerle Bir Oldu: 8 Ölü Onlarca Yaralı
Van ve Erciş’te büyük yıkıma neden olan 23 Ekim’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölge artçı sarsıntılarla beşik gibi sallandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Entitüsü’nden merkez üssünü Edremit olarak saptadığı, saat 21.23’te meydana gelen deprem halkı sokağa döktü. 

14 ARTÇI Van'da, 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından saat 23.18 itibariyle sırasıyla 4.5, 3.7, 3.6, 3.5, 3.4, 3.5, 3.6, 3.1, 4.4, 3, 2.9, 2.8, 3.3 ve 2.7 büyüklüğünde 14 artçı sarsıntı daha tespit edildi.
Çevre il ve ilçelerden de şiddetli hissedilen depremler özellikle Van’da büyük korku ve paniğe neden olurken, merkezde bulunan ve içerisinde gelişmeleri izlemek üzere bölgeye giden gazetecilerin de kaldığı iki otel, 18 bina çöktü. Kısa sürede otel ve yıkılan binaların enkazına ulaşan arama kurtarma ekipleri çevredeki vatandaşaların da yardımıyla çalışma başlattı. Ambulanslar da otel enkazının bulunduğu bölgeye gelerek çıkartılan yaralıları hızla hastanelere taşıdı.


ENKAZDA ÇOK SAYIDA KİŞİ VAR Yıkalan Bayram Otel ve Aslan Otel’in dolu olduğu, aralarında iki DHA muhabiri ve gazetecilerin de bulunduğu 100’den fazla kişinin enkaz altında bulunduğu belirtildi. Bayram Otel’de kalan iki DHA muhabirlerinden haber alınamadı. Deprem, muhabirler otelin lobisinde haber geçmeye çalışırken meydana geldi. Müşterilerinin çoğunluğu basın mensubu ve arama kurtarma görevlisi olan 4 katlı otel yıkılırken, muhabirlerle henüz irtibat kurulamadı. Arama kurtarma ekipleri otelin enkazında, aralarında muhabirlerin de bulunduğu kişilere ulaşmaya çalışıyor.

8 KİŞİ ÖLDÜ Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Van'da dün akşam 21.23'te meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde, yapılan çalışmalar sonucu enkazdan 27 kişinin yaralı çıkarıldığını, depremde 8 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.  AFAD'ın internet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamada, Van'ın Edremit ilçesi merkezli 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yapılan hazırlıklar çerçevesinde 17 askeri, 6 THY uçağı olmak üzere toplam 23 uçakla hava köprüsü kurularak arama kurtarma ve sağlık personelinin sevkıyatının yapıldığı belirtildi. Bölgeye 23 uçakla 104'ü sivil toplum kuruluşu mensubu olmak üzere toplam 783 arama kurtarma personeli, 59 UMKE ekibi, 14 arama köpeği, 54 iş makinesi ve araç, 986 çadır ve 5 bin 280 battaniye gönderildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Ayrıca Van'a, 3'ü uçak, 8'i helikopter ambulans olmak üzere toplam 22 ambulans intikal ettirilmiştir. İlk belirlemelere göre 25 binada hasar meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu arama kurtarma ekiplerimizce enkazdan 25 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılmıştır. Arama kurtarma çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. 7 vatandaşımız depremde hayatını kaybetmiştir. Uçaklarla ve karayoluyla arama kurtarma ve sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkıyatı devam etmektedir. Ayrıca, depremden etkilenen 260 vatandaşımızın Van'dan, İstanbul ve Ankara'ya sevki sağlanmıştır. Deprem bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.''

300 KİŞİLİK EKİP SEVK EDİLDİ Depremin hemen ardından Erciş başta olmak üzere çevredeki ekipler ve ambulanslar hızla Van’da yıkılan binalara yönlendirildi. Enkaz altında kalanların çığlıkları duyulurken ilk anda 20 kadar kişiyi kurtaran ekipler, zamanla yarışarak kurtarma çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Çeşitli illerden Van’a 300 kişilik arama kurtarma ekibi sevk edildi. Enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ederken, 2 saat içinde büyüklükleri 3 ile 4.5 arasında değişen 11 artçı şok kaydedildi.
KADIN DOĞUM HASTANESİNDE YANGIN ÇIKTI Van’da bu gece meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen 4.5 ile 3.7 büyüklüğündeki artçı şoklar sonrası  kadın doğum hastanesinde küçük çaplı bir yangın çıktı. Yangın dolayısıyla bina boşaltıdı.
YARALILAR İÇİN 150 ÜNİTE KAN HAZIRLANIYOR Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, depremin ardından Erzurum Kan Merkezi'nden 400 ünite, Diyarbakır Kan Merkezi'nden 200 ünite kan bölgeye doğru yola çıkarıldı. Van Bölge Kan Merkezinde de 550 ünite kan hazır tutulduğu belirtilen açıklamada, hastanelerden yaralıların tedavisi için gelebilecek tüm kan taleplerinin Türk Kızılayınca karşılanacağı bildirildi.


KIZILAY ÇADIR GÖNDERDİ Van’da 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından Kızılay bölgeye lojistik depolarından 15 bin çadır gönderiyor. Türk Kızılay’ından yapılan yazılı açıklamada ’5.6 büyüklüğündeki deprem ile bir kez daha sarsılan Van’a, Türk Kızılay’ı ülke genelindeki lojistik depolarında bakiye kalan 15 bin çadırın tamamını gönderiyor. Bölgedeki gelişmeler yakın takip edilmektedir’ denildi.

ERCİŞ’TE GÖREV YAPAN İSTANBUL İTFAİYESİ ARAMA KURTARMA BİRLİĞİ VAN’A SEVK EDİLDİ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, Erciş'te görev yaparken, dünkü 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından sevk edildiği Van'da, 5 kişiyi canlı olarak enkazın altından çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Belediyenin Arama Kurtarma Ekibinin, Van'ın Erciş ilçesinde görev yaptığı belirtilerek, ekibin bölgede koordineli çalışmayla 5 kişiyi enkaz altından canlı çıkardığı bildirildi.

9 UÇAK İLE ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNDERİLİYOR Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileri, Van ili Edremit ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğündeki deprem sonrası Başkanlıkça ivedilikle yapılan hazırlıklar çerçevesinde; Van'a 9 uçak ile gönderilen arama ve kurtarma ekiplerinin gönderilmeye başlandığını bildirdi. Van'a, İstanbul'dan 1 THY kargo uçağı, 2 THY yolcu uçağı, Ankara'dan 1 askeri, 1 THY, İzmir'den 1 askeri, Adana'dan 1 askeri, Diyarbakır'dan 1 askeri, Afyon'dan 1 askeri, olmak üzere toplam 5 askeri 4 THY uçağı ile arama-kurtarma ekipleri Van'a sevk ediliyor. Bölgeye, Muş'tan 15 personel 2 arama-kurtarma aracı, Siirt'ten 9 personel, 2 arama-kurtarma aracı, 1 arama köpeği, Diyarbakır 34 personel, 2 arama-kurtarma aracı, 2 arama köpeği, Ankara;dan 20 personel, 2 arama-kurtarma aracı, İstanbul'dan 30 personel, 2 arama-kurtarma aracı, İzmir'den 30 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Bursa'dan 60 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Adana'dan 30 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Bitlis'den 10 personel, 1 vinç, 1 arama-kurtarma aracı, Ağrı'dan 6 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Iğdır'dan 7 personel, 1 arama-kurtarma aracı, Bingöl'den 6 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Hakkari'den 5 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Bitlis'den 10 personel, 1 vinç, 1 arama-kurtarma aracı, Erzurum'dan 32 personel, 1 kamyon, 1 arama-kurtarma aracı, Erzincan'dan 6 personel, 1 arama-kurtarma aracı, Kocaeli'den 15 personel Bölgeye sevk edildi. (Gazeteport)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star