Ana Sayfa Güncel Van'da son bilanço: 138 Ölü 350 Yaralı

Van'da son bilanço: 138 Ölü 350 Yaralı

Van'daki 7.2'lik depremin bilançosu gittikçe netleşiyor, saat 01:59 itibarı ile 138 Ölü, 350 Yaralı. Başbakan ilk açıklamayı Erciş'te yaptı.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2011 Pazar 19:02
Van'da son bilanço: 138 Ölü 350 Yaralı
Deprem bölgesine helikopterle giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada "Van'da 13:40'ta hafif olmak üzere 13:50'de ise 7.2 şiddettinde deprem meydana gelmiştir. Bu depremneticesinde birçok vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Şu anda enkaz kaldırma çalışmaları gerek Van merkezde ve gerekse Erçiş'te devam ediyor. Şu anda zor koşullar ve zor şartlar altında bu çalışma devam ediyor. Zira gerek kurtarma ekipleri, gerek enkaz kaldırmaya yönelik çalışmayı yapacağımız, iş türü makinelerimiz filan bunlar, Vanmerkez olsun, çevre illerden olsun şu anda bölgeye intikal etmiş durumdalar, hala da bu çalışmalar devam ediyor.

Burada Van merkez ile ilgili olarak, tabii en önemli sıkıntımız, ağırlıklı olarak köylerde oldu. Zira köylerdeki kerpiç evler malum, bu evler hemen hemen tamamına yakını yıkık diyebiliriz. onun için Erçek beldesi, Çomaklı köyü, Hıdır köyü, Kasımoğlu köyü, Topaktaş köyü, Yalınağaç köyü, elekli köyü, Yaylıyaka köyü, Sarmaç köyü, Seyrantepe köyü, Abdulgazi Mahallesi bunlarda toplam 5 hane böyle bir yıkık bina olarak önümüzde. Ama diğerleri tamamıyla köyler, kerpiç binalar yıkılmış durumda. VeVan merkez'de toplam şu anda elimizdeki bilgileri söylüyorum, 93 ölümüz var. Allah'tan kendilerine rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum.

Tabii bunun yanında 350 yaralı Van merkezde var. Bununla ilgili hamdolsun kısa süre bir süre önce açılışını yaptığımız Van Devlet hastanesinde gerekli müdahaleler yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.

Erciş ile ilgili durum, şu anda çok daha farklı, daha sıkıntılı. Orada yıkık bina olarak 55 kadar Erciş merkezde yıkık bina var. Tabii bunlar apartmanlar ağırlıklı olarak ve buralardaki enkaz kaldırma çalışmaları şu an itibariyle devam ediyor. Burayla ilgili şu andaki yine ölü sayımız gerçi gelen bilgiler itibarıyla 45 sayımız var. Fakat enkaz altındaki ölü sayısı şu anda tabii bilinmiyor. Bu noktada bir rakam vermek mümkün değil, temennimiz onlara canlı olarak ulaşabilmek, onları kurtarabilmek. Ve bu noktada yoğun olarak çalışmalar bütün gece boyunca da devam edecek. Ve yarın da bu çalışmalar aynı şekilde artık netice alıncaya kadar tabii devam edeceğiz.

Erciş'te İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin başkanlığındaki kriz masasını yönetiyoruz. Türk Silahlı Kuvetleri de görevde. Van merkezde de aynı şekilde çalışmalarımızı çok titizlikle baştan beri yürüttük. Şu anda da bütün gece boyunca calışmaları takip ve yönetmet üzere beşir atalay bey başkanlığında kriz masası görevde. Bu kış tesirinden kurtarmak için birçok yerimizde mevlana evleri, kış çadırları, konteynırlar kuruluyor. En uygun şekilde vatadaşları yerleştireceğiz.

Olayın artçı hali devam ettiği için paniğe bu işi götürmek yanlış olur. Ağır hasarlı evlere vatandaşlarımızın girmemisinde fayda var. Burda da bunun altından kalkacağız. Tüm tedbirleri aldık, alıyoruz. Kışın soğuğunda vatandaşımızı kendi halinde bırakacak değiliz. Buna yönelik çalışmalarımız yarından itibaren çok daha rahat şekilde çözüme kavuşmuş olacak. Arkadaşlarımız kriz masalarını yönetiyorlar, netice alana kadar da devam edeceğiz.

Bu arada birçok ülkeden, sağolsun arayanlar derdimize ortak olanlar var. Bu ülkelerin devlet başkanlarına özellikle ABD, Almanya, Azerbaycan teşekkür ediyorum. Azerbaycan büyük bir ekibiyle bir uçağını gönderdi. Tam donanımlı kurtarma ekipleri bunlar. Kendilerini Erciş'e yönlendirdik. Bulgaristan, Çin, Danimarka, Ermenistan, Gürcistan, İngiltere, Rusya, Yunanistan, AB, BM, NATO olmak üzere hepsi katkıda bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığımıza durumları bildirdi. İhtiyaç olması halinde bu ülkelerden bu tür taleplerde bulunacağız Şu anda Azerbaycan, İran ve Bulgaristan'dan gelen yardımlar ulaştı, önce geldikleri için. Şu anda bizler bu problemi çözebilecek noktadayız. Bu ilgileri nedeniyle şahsım ve milletim adına teşekkür ediyoruz.

Basın mensubu arkadaşlarımdan ricam, panikleyen vatandaşlarımız olabilir. Onların bu paniklemelerini ekrana getirmek suretiyle vatandaşımızı (Van'da ne oluyor, halk kendi başına bırakıldı mı) haline getirmek, milletin dayanışma ruhunu ortadan kaldırır. Deprem olduğu anda hepimiz seferber olduk, tüm ekiplerimizle yetiştik. 1 saat önce Erciş'teydik şimdi Van'da çalışmamızı yaptık. Şimdi de burda yıkılan evleri, bölgeleri gezmek istiyoruz."
(HT)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık