Ana Sayfa Türkiye Van'daki Kepazeliğe Zaman bile Şaştı!

Van'daki Kepazeliğe Zaman bile Şaştı!

Van'da depremzedeler dondurucu soğukta yazlık çadırlarda kalıyorlar

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2011 Cuma 01:05
Van'daki Kepazeliğe Zaman bile Şaştı!
7.2'lik depremin ardından neredeyse bir ay geçmesine ve büyük yardımlar toplanmasına rağmen depremzedelerin gıda ve giyecek ihtiyaçları bile karşılanmıyor. Kepazeliğin bu kadarına Zaman bile şaştı.
Van'da 7.2 ve 5.6'lık depremin ardından tam bir insanlık krizi yaşanıyor. - 10 derece sıcaklıkta binlerce depremzede yazlık çadırlarda kalıyor. AKP iktidarı depremin ardından çadırları göndermekte zaten oldukça geç kalmıştı, şu anki durum AKP'nin geç gönderdiği çadırların yazlık çadırlar olduğunu gösteriyor. Durum, AKP iktidarının boydan boya bir deprem bölgesi olan ülkemiz için olası bir depreme karşı hiçbir hazırlık yapmadığını, kışı oldukça sert geçiren doğu bölgeleri için ise bırakın konteynırları, kışlık çadır bulundurmayı bile planlamamış olduğunu gösteriyor. Kepazeliğin bu kadarına Zaman gazetesi bile şaştı ve gazete bugün internet sayfasında manşete konuyu taşıyarak "Eksi 10 derecede yazlık çadırlarda kalıyorlar" başlığını kullandı.


Haberde hükümetin Van'a kışlık çadır ve konteynır getireceği yönündeki açıklamalara da yer verildi, ancak açıklamalar konteynırların gelmesinin Aralık sonunu bulacağını gösteriyor. Bu durum Van halkının şimdi de soğuktan ciddi hastalıklar geçirme ve hatta ölme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.


Zaman gazetesinde Mustafa Turan imzası ile yayınlanan hiç alışık olmadığımız türde olan bu haberi aynen yayınlıyoruz; Kepazeliğin bu kadarına Zaman gazetesinin bile şaştığını ekleyerek:


Depremin vurduğu Van'da soğuk hava ve kar yağışı, çadırkentlerde süren hayatı zorlaştırıyor.


Şehir merkezindeki 4 ayrı çadırkentte 10 bin kişi kalıyor. Ancak çadırların büyük kısmı yazlık. Durum böyle olunca depremzedeler, geceleri eksi 10 dereceyi bulan soğuk havada donma tehlikesi geçiriyor Depremzedeler tuvalet ve duş ihtiyacını çok zor şartlarda giderirken, hijyen problemleri büyüyor. Bölgede gıda ve kışlık giyecek ihtiyacı da had safhada.


Van ve ilçelerindeki çadırkentlerde soğuk hava sebebiyle sık sık içme suları donuyor. Bunun yanında elektrikler de zaman zaman kesiliyor. Ancak, en büyük problem, çadırların yazlık olması. Depremzedeler eksi 10 dereceyi bulan soğuk havalarda bu çadırlarda kalıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Müşaviri Peksever Müderrisoğlu, kışlık çadırları da kurmaya başladıklarını belirterek, "Çadır sevkiyatı devam ediyor. Gelenleri depolarda tutmadan derhal depremzedelere dağıtıyoruz. Yazlık çadırları kaldırıp kışlık çadırlardan yeni çadır kentler kuracağız." diyor.


Barınma krizinin aşılması için 17 bin konteynır siparişi verildiğini belirten Müderrisoğlu, konteynırların İstanbul'da yapıldığını, aralık ayı sonunda kurulmasının planlandığını söylüyor. Peksever Müderrisoğlu, bölgedeki ihtiyaçları şöyle sıralıyor: "En acil ihtiyaçlar gıda ve kışlık giyim. Havalar daha da soğuyacak. Bunun için bot, kazak, atkı, eldiven ve mont gibi kışlıklara ihtiyaç had safhada. Hayırseverler pirinç, bulgur ve nohut gönderiyor, ancak insanların bunu pişirecek imkanı yok. Öncelikle hazır gıdalara ihtiyacımız var." Peksever, gönderilen giyim malzemelerinin ikinci el olmamamasını da özellikle vurguluyor.


Çadır kent sakinleri de barınma, ısınma, hijyen gibi birçok sorunlarının olduğunu anlatıyor. Depremde evi ağır hasar gören ve 4 çocuğu, annesi ve kocasıyla aynı çadırda yaşam mücadelesi veren Ayşe Yılmaz, "Geceleri üşüyoruz. 5 aylık çocuğum var. Sık sık ateşleniyor. 20 gündür duş alamadık. Kullandığımız tuvaletler de temiz değil." diye konuşuyor. (muhalifgazete)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da PKK operasyonu: 7 tutuklu

Şanlıurfa'da PKK operasyonu: 7 tutuklu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık