Şanlıurfa

Ana Sayfa Teknoloji Ve Anonymous'un Saldırısı Başladı

Ve Anonymous'un Saldırısı Başladı

Anonymous adlı grup söz verdiği gibi saat 18:00 itibariyle saldırılarına başladı.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2011 Perşembe 21:48
Ve Anonymous'un Saldırısı Başladı
Tib'in index.html adresine yapılan saldırı sonucu halen index.html adresine ulaşılamıyor. Tib'in yedek olarak devreye soktuğu index2.html sayfası da güçlükle açılabiliyor ve sayfa düzeni bozuk bir biçimde açılıyor.

Öğrenilen bilgiye göre yarım olarak açılan bu sayfa internet servis sağlayıcının cache'inden geliyor ve buradaki linklere tıklandığında çalışmıyor. Diğer bir deyişle Tib'in sitesi de çökmüş durumda. Saldırının devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Tib'den yapılan açıklamada siteye yoğun giriş yaşandığı bu nedenle de sistemin buna cevap veremediği belirtildi.

Bu arada ihbarweb.org.tr sitesi de çöktü. İhbarweb'de de aynı Tib'de olduğu gibi bazen cache'den sayfa gelebiliyor. Ancak linklere tıklandığında hata veriyor. Bu saldırıyı Anonymous'un yapıp yapmadığı henüz bilinmiyor.

Yine .gov uzantılı başka birçok siteye daha ulaşılamıyor. Ulaşılamayan siteler arasında Devlet Meteoroloji İşleri, Sgk gibi kurumların siteleri bulunuyor.

Ayyıldız vs. Anonymous

Ayyıldız ve Anonymous karşılıklı olarak birbirlerinin sitelerine saldırı düzenliyor.

İlk büyük eylemlerini aylar önce Wikileaks'e yönelik ambargo uygulayan Paypal, Visa ve Mastercard gibi online ödeme ve kredi kartı firmalarına karşı gerçekleştiren grup üyeleri, kendilerine ait internet sitesinde Türkiye'yi uyaran bir mesaj yayımlamıştı.

Tib'in sitesinin son durumu

Türkiye'de internet kullanıcılarının "filtre" uygulaması ile sansüre uğrayacağının belirtildiği mesajda "operationturkey" (Türkiye Operasyonu) adıyla
"siber savaş" ilan edilirken, öncelikle "sansür" uygulayan kurumlara karşı harekete geçileceği açıklanmıştı.

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen grup üyeleri, "IRC" isimli anlık mesajlaşma kanallarında siber saldırının hedefi ve zamanlaması konusunda bilgiler aktararak, uygulanacak olan yöntem ve stratejiler hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Türkiye'deki kimi kamu kurumlarını hedef alan ilk organize saldırının bugün gerçekleştirileceğini duyuran Anonymous, eyleme katılmak isteyenlerin bilgisayarlarına bazı yazılımlar indirerek, bu programları aktif hale getirmesini istedi.
Bu tip saldırılarda amacın, "bilgi çalmak" yerine sistemin erişilemez hale getirilmesi olduğunu kaydeden siber güvenlik uzmanları, burada verilmek istenen mesajın "Bizim internetimize karışırsanız biz de sizin internetinizi kapatırız" anlamı taşıdığını öne sürdü.

İddia üstüne iddia

Bilişim Suçları Mücadele Derneği Genel Başkanı Yavuz Koçoğlu, "Anonymous" adlı siber korsan ya da korsanların, Türkiye'ye yönelik saldırısı karşısında boş durmayacaklarını bildirdi.

Koçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Anonymous"un arkasında ABD'nin olduğunu iddia ederek, bu grubun, Wikileaks belgelerinin açıklanmasının ardından Mısır, Lübnan ve Suriye'de yaşanan olayların benzerinin Türkiye'de yaşanmasını amaçladığını ifade etti.

Yavuz Koçoğlu, şunları kaydetti:

"Anonim isimli kendilerini hacker olduklarını iddia eden ama gerçekte lamer olduklarını tahmin ettiğimiz Ddos attack (Sunucu meşgul etme) saldırıları yapacaklarını söyleyen kişi ya da kişiler olarak tanımlayan bu gruba ülkemize yapacakları bir saldırının karşısında boş durmayacağımızı buradan hatırlatıp, devletin bu alanda suçlarla mücadele etmesi gereken kurum ve kuruluşlarını da göreve davet ediyoruz."

Anonymous neden Türkiye operasyonu başlattı:

Grubun web sitesinde operasyonla ilgili şöyle bir açıklamada bulunuluyor:

"Bu yasa, internete erişim özgürlüğüne engel olmakta ve hükümetin keyfice yasaklanak tanımaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler'in de resmi olarak kabul ettiği bir hak olan 'İnternete Erişim' hakkı dahil olmak üzere, temel insan haklarını ihlal etmektedir. Anonimler, interneti devlet müdahalesi olmadan kullanma hakkını savunmaktadır.

Yani insanların arzu ettikleri şekilde internete erişebilmesini, diğer insanlarla iletişim kurabilmesini ve öğrenebilmesini savunur. Türk hükümeti medyayı, televizyonu, radyoyu çok sıkı bir şekilde kontrol ediyor ve artık resmi olarak interneti de kontrol etmek istiyor.

Böyle küçük düşürücü bir yasanın yanında yer almayı reddediyoruz. Biz insanların, Türk insanının nasıl sürekli sessizleştirildiğini ve manipüle edildiğini bilmesini istiyoruz. İnsanların hala 21. yüzyılda bile nasıl insan haklarından mahrum bırakıldığının bilinmesini istiyoruz. Türk devletinin hakları çiğnemesine ve halkı demir yumrukla yönetmesine Anonimler göz yummayacaktır." (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yapılarda Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili

Yapılarda Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star