Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL AYHAN AİLE HEKİMLERİNE ÇÖZÜM İÇİN TBMM’YE ÖNERGE VERDİ

VEKİL AYHAN AİLE HEKİMLERİNE ÇÖZÜM İÇİN TBMM’YE ÖNERGE VERDİ

Şanlıurfa’da günlerdir gündemde olan Aile Hekimlerinin sözleşmelerinin feshine ilişkin karar Urfa gündemini meşgul etmeye devam ederken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan konunun çözüme kavuşması için TBMM’ye taşıdı.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2014 Salı 15:29
VEKİL AYHAN AİLE HEKİMLERİNE ÇÖZÜM İÇİN TBMM’YE ÖNERGE VERDİ

 Şanlıurfa’da Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından Aile Hekimlerinin sözleşmelerinin feshine ilişkin karar alınmış ve söz konusu doktorlar halk sağlık müdürlüğü önünde eylemler gerçekleştirmişti.

 Yaşanan bu olayların çözüme kavuşması noktasında bir soru önergesi hazırlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Konuyu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na iletti.

 Milletvekili Ayhan’ın verdiği soru önergesinde ise şu ifadeler yer aldı.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından Anayasanın 96'ıncı iç ve tüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

     

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün 17 aile hekiminin sözleşmesini feshetmek istediğine dair iddialar yerel basın yayın organları tarafından haber konusu yapılmıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü sözleşme feshinin gerekçesi olarak bu hekimlerce 15 – 45 yaş arası kadınlara ait kayıtların sağlıklı tutulmadığı iddiasını öne sürmektedir. TTB (Türk Tabipler Birliği) ve sağlık sendikaları yaptıkları açıklamalarda ise bu iddianın gerekçesinin hükümete muhalif olan sendika üyelerinin sindirilmesi ve tasfiyelerini sağlamak amaçlı olduğu iddia edilmektedir.

 

Bu bağlamda;

Her yıl ortalama ilimizde kaç kadın gebelikten kaynaklı yaşamını yitirmektedir? Bu ölümlerin Türkiye ortalamasındaki oranı nedir?

Her yıl gebelikten kaynaklı ilimizde kaç bebek yaşamını yitirmektedir? Bu bebek ölümlerinin Türkiye ortalamasında hangi orandadır?

17 Hekimin sözleşmesinin Şanlıurfa İl halk Sağlığı Müdürlüğünce feshedilmek istendiği iddiasının bu ölümlerle ilişkisi var mıdır?

İlimiz Şanlıurfa’da kaç aile hekimi çalışmaktadır?

İlimiz Şanlıurfa’da çalışan aile hekimleri ortalama olarak günde kaç hastaya bakmaktadırlar? İlimizde aile hekimi başına düşen hasta sayısı Türkiye ortalamasının neresindedir?

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü 17 aile hekimi feshinin gerekçesi olarak 15 – 45 yaş arası kadınların kayıtlarının sağlıklı tutulmamasını gerekçe göstermektedir. Bu durum denetim ve inceleme sonucun damı tespit edilmiştir? Diğer aile hekimleri de bu denetim ve incelemeye tabi tutulmuşlar mıdır?

Sözleşmelerinin feshedilmesi söylenen 17 aile hekiminin sendikalara dağlımı nasıldır?

Bakanlığınızın gerek Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’nün gerekse de TTB ve sendikaların iddialarına dair herhangi bir soruşturma ve inceleme talimatı olacak mıdır? 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star