Ana Sayfa Siyaset Vekil Ayhan Suruç Çadırkent'i Başbakan'a sordu

Vekil Ayhan Suruç Çadırkent'i Başbakan'a sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Suruç'ta Afad Tarafından Kurulan Çadır Kent ile ilgili soru önergesi verdi. Önerge'de yolsuzluk, usulsüzlük ve ihalelerin AK Partiye yakın firmalara verildiği iddialarını Başbakan Davutoğluna sordu.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2015 Pazartesi 12:39
Vekil Ayhan Suruç Çadırkent'i Başbakan'a sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan verdiği önerge'de şu ifadeler yer aldı:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 96. İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

                                                                                                                                                                 İbrahim AYHAN 

 HDP Şanlıurfa Milletvekili

Kobane’de uzun süreden beridir IŞİD terör örgütü ile YPG-YPJ güçleri arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır.  Yaşanmakta olan bu savaşta on binlerce Kobane’li Kürt vatandaşı Suruç ilçesine bir kısmı da oradan çevre il ve ilçelere göç etmek zorunda kaldılar.  Ancak büyük bir bölümü Suruç’ta kalmaktadır.  Bir bölümü evlerde yâda akrabalarının yanında kalırken, büyük bir bölümü ise Suruç Belediyesi öncülüğünde oluşturulan çadır kentlerde kalmaktadırlar. Çadır kentlerde kalan Kobane’li Kürt vatandaşlarının her türlü ihtiyaçları Suruç Belediyesi başta olmak üzere, DBP’li belediyeler, sivil toplum kurumları, yardım kuruluşları ve halkın destekleriyle karşılanmaktadır.

 

Tüm imkânlar seferber edilerek Kobane’li Kürt vatandaşların barınma, beslenme eğitim ve sağlık ihtiyaçları Suruç Belediyesi öncülüğünde karşılanmaya çalışılmaktadır.  Kobane’li Kürt vatandaşları kimi eksiklikler ve aksaklıklar olmasına rağmen  Suruç  Belediyesinin  oluşturduğu çadır kentleri tercih etmektedirler.  AFAD’ın oluşturduğu çadır kentlere çeşitli nedenlerden dolayı özellikle de asimilasyon politikalarından kaynaklı gitmek istememektedirler.

 

Böyle bir tablo olmasına rağmen AFAD Suruç’ta binlerce aileyi barındırabilecek yeni bir çadır kent kurmaktadır.  Bu çadır kentin ihale aşaması ve inşası yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını gündeme getirmektedir. Özellikle kurulmakta olan bu çadır kentin ihalelerinin AKP’ye yakın firmalar verildiği hatta AKP’li bir milletvekili ile bir belediye başkanının da bu firmalarla ilişkiliği olduğu dile getirilmektedir.

 

 Bu bağlamda;

1-              Suruç’ta AFAD tarafından kurulmakta olan çadır kentin kapasitesi ne kadardır?

2-              Çadır kentin yapım ihalesi hangi tarihte ve hangi usulle yapıldı?

3-              İhale bir bütün olarak mı yoksa parçalı olarak mı yapılmıştır?

4-              İhaleye kaç firma başvurmuştur? İhaleye başvuran firmalar hangileridir?

5-              Yapılan ihalede özel şartname düzenlenmiş midir?

6-              İhalenin toplam bedeli kaç TL’dir?

7-           İhaleyi alan firma ya da firmaların AKP ile organik bağının olduğu iddiası doğru mudur?

8-              AKP’li bir milletvekili ve bir belediye başkanının da ihaleyi kazanan firmalarla ilişkili olduğu iddiası doğru mudur?

9-              Çadır kentte bulunacak olan donatılar nelerdir?

 

YORUMLAR
  • yorum2015-01-30 14:22:56Servet ŞAHİN

    Sayın İbrahim AYHAN... Bunları Başbakan'a sormaya ne gerek var. ben sana söyleyeyim. Suruç Kaymakamlığı bununla ilgili video hazırlamış izlemeni tavsiye ederim. yolsuzluğa gelince bunların olduğunu biliyorsun. bunlarda sana yok yolsuzluk yapmadık. oradaki 6 tane süpermarket ihalesini akp yandaşlarına vermedik chp ye verdik. demesini beklemiyorsun herhalde. maalesef yine zenginler zenginliklerine zenginlik kattı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star