Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL AYHAN: URFA’YA FAZLA KAYNAK AKTARILMALI!

VEKİL AYHAN: URFA’YA FAZLA KAYNAK AKTARILMALI!

Barış ve Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, TBMM’ye Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlamasını istediği, Nüfus sayısına göre belediyelere dağıtılan ekonomik aktarımın Şanlıurfa’ya neden yapılmadığını sorarak cevaplanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2014 Çarşamba 16:44
VEKİL AYHAN: URFA’YA FAZLA KAYNAK AKTARILMALI!

Barış ve Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu görüş ve soruşlar yer aldı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 96. İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 Suriye ileTürkiye arasında 911 kilometrelik kara sınırı bulunmaktadır. En uzun kara sınırına sahip olduğumuz komşu ülke Suriye’dir. Suriye’de yaşanmakta olan iç savaşın Türkiye’nin  Siyasal, sosyal, ekonomik ve demografik yapısına doğrudan olumsuz yansımaları olmuştur. Suriye’de iç savaşın başladığı günden bu yana Şanlıurfa ili geneline on binlerce Suriyeli vatandaş göç etmiştir. Bunların bir kısmı kamplarda kalırken  diğerkalan kısmı isekamp dışında ve oldukça zor koşullarda yaşamlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. İlimizde yaşanan bu göç dalgası Büyük şehir Belediyesidahil olmak üzere ilçe belediyelerimizin çalışmalarını aksatmakta kimi belediyelerde ise hizmet durma noktasına gelmiş durumdadır. Çünkü yaşanan bu göç dalgası belediyelerimize ek külfet getirmektedir.  Yaşanan göç kimi illerimizin nüfusunu ikiye katlamış durumdadır. Suruç ilçemiz bu duruma örnek teşkil etmektedir.  Göç edenlerin TUİK’e yansımaması İlbank TUİK’teki nüfus verilerine göre belediyelere kaynak aktarması sorunun temel kaynağını teşkil etmektedir.

Bu bağlamda;

1-                  Şanlıurfa ili genelinde AFAD kaydıyla misafir statüsüyle kalan kaç Suriye vatandaşı bulunmaktadır? Bunların il merkez ve ilçelere dağılımı nasıldır?

2-                  İlimize göç etmek zorunda kalan Suriyeli vatandaşların kaçı kamplarda kaçı kamp dışında bulunmaktadır?

3-                  İlbank belediyelere oranında para aktarırken Suriye’den göç eden vatandaşlarıda hesaba katmaktamıdır?

4-                  İlbank hangi tarih itibarı ile TUİK’in nüfus verilerini dikkate alarak belediyelere kaynak aktarımında bulunmaktadır?

5-                  Hükümetinizin göç eden Suriyeli  vatandaşların sayısını TUİK verilerine dahil ederek belediyelere kaynak aktarımında il bank aracılığıyla bulunmasına dönük bir çalışması varmıdır?

6-                  Yaşanan göçle beraber Şanlıurfa il merkez ve ilçelerdeki nüfus artışı belediyelerin hizmetlerini aksatmakta zaman zaman durma noktasına getirmektedir. Buna dair bu durumda olan belediyelerimize ek kaynak aktarımı olacakmıdır? 

YORUMLAR
  • yorum2014-12-24 21:40:35ALİ TAHTASIZ

    SAYIN AYHAN BOZOVA BELEDİYE BAŞKANIN KAÇAK YAPIYA GÖZ YUMUYOR. KIRMIZI TOPRAK ÜZERİNE YASLICADA AY TESİSLERİ 5 KATLI KAÇAK OTEL YAPIYOR. SENİN BELEDİYENDE GÖZ YUMUYOR. YARIN İNSANLAR İÇİNDE ÖLDÜMÜ PARTİNİZİN ÜZERİNE GELECEKLER. HABERİNİZ OLSUN

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star