Ana Sayfa Eğitim VEKİL AYHAN'DAN AÖF İÇİN SORU ÖNERGESİ

VEKİL AYHAN'DAN AÖF İÇİN SORU ÖNERGESİ

İbrahim Ayhan, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınav merkezleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması talebi ile TBMM'ye soru önergesİ verdi.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2016 Cuma 06:20
VEKİL AYHAN'DAN AÖF İÇİN SORU ÖNERGESİ

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Anadolu Üniversitesi  Açık Öğretim Fakültesi sınav merkezleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması talebi ile TBMM'ye soru önergesİ verdi.

İbrahim Ayhan yazılı olarak verdiği soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya şunları sordu:

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

     

                                    

                                                                                                                                                                                                                                     İbrahim AYHAN 

  HDP Şanlıurfa Milletvekili

 

2015-2016 eğitim öğretim yılında, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavları 81 il, 15 ilçe ve Lefkoşa'da yapılmaktadır. Sınav yapılan ilçelerimizden Milas 132.437, Edremit 140.857, Elbistan 141.468 Bandırma 146.688 nüfusa sahiptir. Sınav yeri tespiti ile ilgili olarak Anadolu Üniversitesi resmi internet sitesinde "Üniversitemiz, sınav merkezine ulaşımın kolay sağlanması, öğrenci yoğunluğu ve sınav yapılacak binaların sınava uygun olup olmadığı gibi kriterleri de göz önüne almaktadır." denilmektedir.

Şanlıurfa ili Viranşehir ilçemiz uluslararası İpekyolu üzerinde bulunmakta olup, TUİK 2015 verilerine göre 184.604 nüfusa sahiptir. Viranşehir ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 5000 öğrenciyi sınava alabilecek bina, derslik ve öğretmen kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Viranşehir ilçemizde 2015-2016 eğitim öğretim yılında, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavlarına giren öğrenci  sayısı 1500'dür.  50 km güneyinde bulunan Ceylanpınar ilçemiz ile birlikte bu sayı 2000'i bulmaktadır.

Viranşehir ilçemizin, en yakın sınav merkezi olan Şanlıurfa il merkezine uzaklığı 91 km, Ceylanpınar ilçemizin ise 140 km'dir. Öğrencilerimiz sınavlara katılabilmek için çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum hem zaman kaybına yol açmakta hem de maddi kayıplara sebep olmaktadır.

 

 

 

Bu bağlamda;

 

1.         Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınav merkezi tespiti ile ilgili herhangi        bir düzenleme mevcut mudur?  Mevcut ise kriterleri nelerdir?

 

2.         Kriterler arasında, sınav merkezinde bulunması gereken öğrenci sayısı mevcut mudur?    Mevcut ise bu sayı kaçtır?

 

3.         Son beş yılda, ikamet ettiği yerleşim yeri sınav merkezi olmadığından dolayı, başka il      ve ilçelerde sınava girmek zorunda kalan öğrenci sayısı kaçtır?

 

4.         Sınav merkezi olmayan bir yerleşim yerinin sınav merkezi olabilmesi için izlenen prosedür nedir?

 

5.         919 ilçenin sadece 15'inde sınav yapılıyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

6.         Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi anlamında, 2016-2017 eğitim öğretim yılı sınav      merkezleri tespiti ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?

 

 

 

 

YORUMLAR
  • yorum2016-03-05 18:27:26mustafa s

    dur ben cevap ahan, çünkü oralarda sınavlarda akıllı durmuyorsunuz.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık