Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL AYHAN'DAN BİR ÖNERGE DAHA!

VEKİL AYHAN'DAN BİR ÖNERGE DAHA!

Halkların Demokrasi Partisi( HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,Eyyübiye bölgesinde bulunan yüksek gerilim hatlarının tehlikeye yol açmasından ötürü TBMM'ye soru önergesi sundu.Bu arada Önergenin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız tarafından yanıtlanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 07:30
VEKİL AYHAN'DAN BİR ÖNERGE DAHA!

Halkların Demokrasi Partisi( HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın TBMM'ye taşıdığı soru önergesi ise şöyle: "

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZtarafından Anayasanın 96'ıncı ve İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

İlimiz Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı birçok mahallesinde DEDAŞ'a bağlı yüksek gerilim hattının evlerin 3 metre yüksekliğinde geçmesi mahalle sakinlerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. İlçe sakinlerinin verdiği bilgiye göre yüksek gerilim hattının ayrıca Ahmet Hamdi Akseki Okulu'nun bahçesinde, Nene Hatun Anadolu Lisesinin ise üstünden geçtiği iddiaları vardır.  En son 7 Ağustos 2014 tarihinde Osmanlı Mahallesi 3200 sokakta yüksek gerilim hattından dolayı Naif BUĞDAY yaşamını yitirirken Mehmet CAN isimli vatandaş ise ağır yaralanmıştır. İlçe sakinlerinin anlatımlarına göre defalarca DEDAŞ başta olmak üzere ilgili kurumlara yaptıkları şikayet ve başvurulara herhangi bir cevapta verilmiş değil.

Bu bağlamda;

1-Şanlıurfa'nın hangi yerleşim merkezlerinde yüksek gerilim hattı geçmektedir?

2-Yüksek gerilim hatlarının yerleşim yerlerinden geçmesi yürürlükteki yönetmeliğe uygunmudur? Uygun değil ise Bakanlık olarak sorumluluğu olan kuruma tedbir  uygulanmışmıdır?

3-Yüksek gerilim hatlarının kurulması, bakım ve onarımı hangi kurumun sorumluluğundadır?

4-Yüksek gerilim hattından dolayı yaşanan can ve mal kaybında sorumluluğu olanlar hakkında bakanlığınızın herhangi bir tahkikatı olmuşmudur?

5-Şanlıurfa ilimizde Yüksek Gerilim hattından kaynaklı bu güne kadar kaç olay yaşanmıştır? Bu olaylarda yaşanan can ve mal kaybı ne kadardır?

6-Bakanlık olarak gerilim hatlarından dolayı başka olayların yaşanmaması adına ne gibi tedbirler almayı planlıyorsunuz?"

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık