Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL AYHAN’DAN TBMM’YE IŞID ÖNERGESİ

VEKİL AYHAN’DAN TBMM’YE IŞID ÖNERGESİ

Halkların Demokrasi Partisi Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, IŞID örgütü konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi vererek, soruların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 16:24
VEKİL AYHAN’DAN TBMM’YE IŞID ÖNERGESİ

Halkların Demokrasi Partisi Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan TBMM’ye verdiği soru önergesinde Katliamı ile gündeme düşen IŞID ile ilgili sorular yer alarak Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istedi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

IŞİD terör örgütü Suriye'den sonra Irak'ın güney Kürdistan bölgesinde de sivil halka dönük katliamlar gerçekleştirmektedir. Bu Katliamlarını da özellikle Şengal'de yaşayan Yezidi Kürtlerine dönük yapmaktadır. IŞİD  çetelerinin  saldırılarında aralarında  çocuk ve yaşlılarında olduğu binlerce Yezidi vatandaş katledilmiştir. Saldırılardan kurtulabilenler ise Şengal dağına sığınmak zorunda kalmışlardır. Şengal dağında insanlar aç ve susuz bir şekilde yaşam mücadelesi vermektedir. IŞİD'in planlanmasında Sünni eksenli politikayı benimseyen Katar, Suudi Arabistan Devletlerinin önemli rol oynadığı bunda Türkiye'nin de payının olduğu çokça ifade edilmektedir. En son Katar'da gerçekleştiği iddia edilen toplantıya dair basına sızan belgeler bu iddiayı doğrular niteliktedir.

Bu bağlamda;

1- Türkiye'nin IŞİD terör örgütüne üstün teknolojik kameralar, kayıt cihazları ve bunlara medya desteği sunması karşılığında 1 milyon 375 bin doların Katar üzerinden Türkiye'ye aktarıldığı iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur?

2-Hükümetiniz IŞİD'i terör örgütü olarak görmekte midir? Şayet görmüyor ise bunda politik çıkarların payı var mıdır?

3-Bir örgütün terör örgütü olarak görünmesi için hükümetiniz hangi kıstasları belirlemiştir? İŞİD terör örgütü bu kıstasları karşılamakta mıdır?

4-IŞİD'in terör örgütü olarak görünmemesinde Konsolosluk görevlilerinin ellerinde rehin olmalarının payı var mıdır?

5- Bugüne kadar IŞİD vahşetinden kurtulan kaç Yezidi Kürdü Türkiye'ye sığınmıştır?

6- Türkiye'ye gelen Yezidi Kürtleri için hükümetiniz ne tür çalışmalar yapmıştır?

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star