Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL AYHAN,İÇME SUYU SIKINTISINI TBMM'YE TAŞIDI

VEKİL AYHAN,İÇME SUYU SIKINTISINI TBMM'YE TAŞIDI

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,Hilvan ilçesindeki "içme suyu" sorununu TBMM'ye taşıyarak Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından , Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:12
VEKİL AYHAN,İÇME SUYU SIKINTISINI TBMM'YE TAŞIDI

Şanlıurfa'da Milletvekili seçilmesiyle birlikte kentteki birçok sorunu gündeme taşıyan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,Hilvan ilçesinde yaşanan su sıkıntısını meclis gündemine taşıdı. Halkların Demokrasi Partisi (HFP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın verdiği soru önergesi ise şöyle.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su Bakanı Sayın Veysel EROĞLU tarafından Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

Şanlıurfa ilimizin Hilvan ilçesinde yıllardan beridir yaşanmakta olan içme suyu sorunu bir çok problemide beraberinde getirmektedir. İlçemizin Atatürk Barajına 8 km. mesafede olmasına rağmen hala bu sorunun çözülememiş olması ilçede yaşayan vatandaşlarımızın da haklı tepkisine yol açmaktadır. Özellikle yaz aylarının oldukça sıcak geçmesi su ihtiyacını daha da artırmaktadır. Suyun yetersizliği temel insani ihtiyaç olan temizlik ihtiyacını  dahi verememektedir. Hükümetinizin 400 projesi içinde yer alan Hilvan içme suyu projesininaradan geçen 3 yıla rağmen  hayata geçirilememiş olması ve mevcut içme suyun akmaması çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.

 

Bu bağlamda;

1-Hilvan ilçesinin içme suyu sorunun nedenleri nelerdir?

2-İlçede içme suyu sorunundan kaynaklı ilçe halkı başta sağlık sorunu olmak üzere ne gibisıkıntılar yaşamaktadır?

3-Hilvan’ın mevcut içme suyu şebekesi en son ne zaman yenilenmiştir?

4-Hâlihazırda ilçede mevcut şebekede belli aralıklarla verilen içme suyu sağlıklımıdır?

5-Hilvan’ın içme suyunun halk sağlığı açısından risk oluşturup oluşturmadığını tespit etmek için tetkikler yapılmaktamıdır? Şayet yapılmakta ise analiz sonuçları nasıl çıkmıştır?

6-Hükümetinizin 400 projesi arasında olan Hilvan içme suyu projesinin bugüne kadar gerçekleşmemiş olmasının nedenleri nelerdir?

7-Proje hangi aşamadadır?

8-Hilvan ilçesi  temiz ve sağlıklı bir suya ne zaman kavuşacaktır? Bakanlığınızın ön gördüğü bir tarih varmıdır?

9-Projenizin gerçekleşmemesinde Hilvan belediyesinin herhangi bir sorumluluğu varmıdır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık