Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL BİNİCİ’DEN, TBMM’YE KOBANİ SORUSU

VEKİL BİNİCİ’DEN, TBMM’YE KOBANİ SORUSU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, TBMM’ye Kobani olaylarında gözaltına alınan 274 kişi hakkında soru önergesi sunarak, sorunun ise Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanmasını İstedi.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2014 Pazartesi 06:26
VEKİL BİNİCİ’DEN, TBMM’YE KOBANİ SORUSU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binicinin TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu konular yer aldı.

 

“Kobanê’yi ablukaya alan İŞID çetelerinin vahşetinden kaçan ve aralarında tıp doktorları, gazeteciler, hamile kadınlar, yaşlı insanlar ile bebek yaşta çocukların da bulunduğu 274 kişi, 6 Ekim 2014 tarihinde Mürşitpınar sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptıktan hemen sonra kolluk güçleri tarafından gözaltına alınmışlardır. Gözaltına alınan bu insanlar Suruç ilçesine bağlı Aligör Mahallesi’ndeki Fen Lisesi’nde 4 gün boyunca sorgulandıktan sonra ilçe merkezinde bulunan spor kompleksine nakledilmişlerdir. Peyderpey serbest bırakılanlar ve sınır dışı edilenler dışındaki 109 mülteci insanlık dışı koşullara mahkûm edilerek halen spor kompleksinde alıkonulmakta ve geri dönmeye zorlanmaktadır.

14 Ekim 2014 tarihinde sabaha karşı yaklaşık 02:30 sıralarında Mürşitpınar kapısından sınır dışı edilen 64 kişilik ilk kafile arasında bulunan 16 yaşındaki H.M. aynı gün İŞID çetelerinin silahlı saldırısı sonucunda sağ ayağını kaybetmiştir. Sol ayağını da kaybetme riski karşı karşıya olan H.M.’nin tedavisi halen Şanlıurfa Devlet Hastanesinde devam etmektedir.

Türkiye’nin de taraf olduğu Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin 1951 Cenevre Sözleşmesi’nin 33’üncü maddesinde; “Hiçbir Taraf Devlet, bir mülteciyi, ırkı, dini, tâbiiyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatı ya da özgürlüğü tehdit altında olacak ülkelerin sınırlarına, her ne şekilde olursa olsun geri göndermeyecek veya iade etmeyecektir.” İfadeleri yer almaktadır. Ayrıca, 6459 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun geri gönderme yasağı yan başlıklı 4’üncü maddesinde ise; “Bu Kanun kapsamındaki hiç kimse, işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye tabi tutulacağı veya ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatının veya hürriyetinin tehdit altında bulunacağı bir yere gönderilemez.” hükmü bulunmaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

1- İç savaşın başlangıcından bu yana Suriye’den gelen mültecilerin, sınır kapılarından giriş yaptıktan hemen sonra yaşamış olduğu başkaca gözaltı ve sınır dışı edilme vakası var mıdır? Varsa gözaltı ve sınır dışı edilme vakalarının sayısı, tarihi ve gerekçeleri nedir?

 

2- İŞID çetelerinin vahşetinden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve aralarında hamile olanların da bulunduğu kadınlar, bebekler, çocuklar, tıp doktorları ve gazetecilerin bulunduğu sivil mülteciler hangi gerekçeyle gözaltına alınmış ve halen bir kısmı hangi gerekçeyle alıkonulmaya devam edilmektedir?

 

3- Parti sözcünüzün düzenlediği bir basın açıklamasında ifade ettiği “şu anda orada PYD militanları dışında kimse kalmamış, hepsi Türkiye'ye gelmişlerdir” açıklamalarına rağmen Kobanê’li sivil sığınmacılar hangi gerekçeyle sınır dışı edilmiş ve halen alıkonulanlar geri dönüşe zorlanmaktadır?

 

4- Kobanê’de İŞID tehdidi ve savaş devam ettiği halde sığınmacıların sınır dışı edilmesi ile halen alıkonulanların geri gönderilmeleri için imza atmaya zorlanmaları bilginiz dâhilinde mi yapılmaktadır? Bilginiz dâhilinde ise bu uygulamanız hem Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin 1951 Cenevre Sözleşmesi’nin 33’üncü maddesine hem de 6459 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 4’üncü maddesine aykırı değil midir?

5- Sınır dışı edilen ilk kafilede bulunan 16 yaşındaki H.M.’nin geri gönderildiği gün hemen yakınında patlayan bomba nedeniyle bir ayağının koptuğu diğerinin ise kopma riskiyle karşı karşıya olduğu ve halen Şanlıurfa Devlet Hastanesinde tedavi edildiği bilgisi tarafınıza ulaştırıldı mı? Ulaştırıldı ise telafisi mümkün olmayan bu konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklamanız olacak mıdır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık