Ana Sayfa Urfa Haberleri Vekil Gök'ten 11 Nisan Meydan Projesi Açıklaması

Vekil Gök'ten 11 Nisan Meydan Projesi Açıklaması

Şanlıurfa Milletvekili A.Kerim Gök, Önceki gün Ankara'da Şanlıurfa Platformu'nun davetlisi olarak katıldığı program sonrasında 11 Nisan Meydanı Projesi hakkında Ahin Güneş'e özel açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 28 Mart 2013 Perşembe 09:46
Vekil Gök'ten 11 Nisan Meydan Projesi Açıklaması

Şanlıurfa şehir merkezinde yer alan geçtiğimiz günlerde yıkılan 11 Nisan Stadyumu'nun yerine yapılması planlanan proje için kamuoyunda yer alan endişeler için Şanlıurfa Milletvekili A.Kerim Gök'ten açıklama geldi.

 

Şanlıurfa Milletvekili A.Kerim Gök, Önceki gün Ankara'da Şanlıurfa Platformu'nun davetlisi olarak katıldığı program sonrasında 11 Nisan Meydanı Projesi hakkında Ahin Güneş'e özel açıklamalarda bulundu.

 

Vekil Gök'ün katıldığı Şanlıurfa Platformu toplantısında Ahin Güneş Milletvekili Abdülkerim Gök'e 11 Nisan Projesi ile ilgili "11 Nisan Stadyumu Projesi içinde yapılması düşünülen Camii'in altında başka şehirlerdeki gibi altında alış veriş merkezinin olup olmayacağını şayet alış veriş merkezi olacaksa camii inaşatının bunun kılıfı gibi durup durmayacağını, komuoyunda buranın malikleri olduğu ve dava açtıkları bilgisinin yeraldığını"  sormuş, milletvekili Gök'te detaylı bilgisinin olmadığını konuyu araştırıp kendisine konu hakkında detaylı bilgi vereceğini söylemişti.

Bu gün Şanlıurfa Milletvekili A.Kerim Gök, konu ile ilgili Ahin Güneş'i arayarak konu hakkında detaylı bilgi verdi.

Gök açıklamasında: "Başta duyarlılığınız için teşekkür ediyorum. Konuyu araştırdım. Projede konusunda vereceğim bilgileri sizlerin vasıtası ile Şanlıurfa kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Halihazırda mevcut meydan projesi kapsamında yer alan, alanda 16 dönümlük bir alan için 1 yıl önce dava açılmış.

Dava açanlar bu alanı spor tesisi yapılması için geçmişte toplam alan içinde yer alan 16 dönümlük arazilerini Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağışlamış. Bir yıl önce de amacı dışında kullanılacak gerekçesi ile arazilerini geri almak için dava açmışlar.

Ancak, yasada daha önce ne amaçla bağışlanırsa bağışlansın, sonrasında başka amaçla değerlendirilebileceği mülk sahibinin buna müdahaleve hak talebinde bulunamayacağı hükmü yer almaktadır.

Dolayısı ile orda ki bu durum tamamen devre dışı bırakılmış ve sorun çözülmüştür. Söz konusu alan için de 3 dönümlük bir kısımda yüksekliği 5,5 metreyi geçmeyecek şekilde bir bir alan tarihi Urfa dokusuna uygun yapı yapılacak. Yine 2,5 dönüm üzerine bir mescit yapılacak. geriye kalan alanın tümü yeşil alan olarak değerlendirlecek. Bu alan içerisinde de wc, su sporları gibi bir kısım olacak geriye kalan 35 dönüm tamamen yeşil alan olmuş olacak.

Bu alanın altında ise eksi kota inilerek yerin altına 4 kat inşa edilecek. Bu yer altındaki 4 katın iki katı oto parak olarak değerlendirlecek. 2 katı da alış veriş merkezi ve depo olarak kullanılacak.

Alan arkasında yer alan cadde de düzenlemeler yapılarak, söz konusu Atatürk Bulvarı üzerinde yoğunluğu artacağı iddia edilen trafik yükü de ortadan kaldırılmış olacak. Cadde üzerinde oto parak olarak kullanılan kısımda burda büyük bir otoparkın devreye girmesi ile işlevini yitirecek, araç trafiğinin akışına rahatlık getirecek" dedi.

 

 

Urfa Haber- Ankara

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık