Ana Sayfa Urfa Haberleri VEKİL GÖK'TEN NEVRUZ KUTLAMASI

VEKİL GÖK'TEN NEVRUZ KUTLAMASI

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gök: ''En eski bayram olan Nevruz, bir ayrışma unsuru değil, bizi birbirimize kenetleyen manevi bir bağ olmalı''

Giriş Tarihi: 21 Mart 2012 Çarşamba 17:46
VEKİL GÖK'TEN NEVRUZ KUTLAMASI
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök, en eski bayramlardan olan Nevruz'un ayrışma unsurunun yerine kenetlemeyi sağlayan bir bağ olması gerektiğini belirtti.

Milletvekili Gök, 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, ''Nevruz'un bahar ile doğanın uyanışını müjdelediğini ifade etti.

Nevruz ile birlikte baharın yanı sıra insan ruhundaki güzelliklerin de kendini belli ettiğini dile getiren Milletvekili Gök, şunları kaydetti:


''Uzun geçen kışın ardından, yıpranmış yanlarımızın tamiri, manevi temizliğin gerçekleştiği, fikren ve bedenen yenilenmedir. Nevruz'da sadece doğa canlanmaz, ruhumuzdaki güzelliklerin yansıdığı iyi duygular da dirilir. Anadolu halkı için sadece Nevruz günü değil, Nevruz gecesi de ayrı bir önem, ayrı bir kutsallık taşımaktadır. Bu gece, canlı cansız bütün varlıkların Allah'a secde ettiğine inanılır. O gün herkesin bir yıllık kısmeti ve geleceği belirlenir. Herkes güzel ve yeni elbiseler giyerek yeni yıla hazırlanır. Evlerde yemekler yapılır, karşılıklı ziyaretlerde bulunulur. Tarımsal uğraşın yoğun olduğu yörelerde bir tür bolluk ve bereket töreni olma özelliği de taşımaktadır.

Ayrıca İslamiyeti kabul eden Anadolu halkı bugünü Hz. Ali'nin doğum günüyle de bağdaştırarak dini bir özellik kazandırmıştır. Hangi gün, nerede kutlanırsa kutlansın, bayramların kültürümüzde hep birleştirici bir gücü olmuş, kin ve nefretler unutulmuş, hoşgörü, muhabbet, dayanışma, umut, sevgi, barış baş tacı edilmiştir. Onun içindir ki; bu en eski bayram olan Nevruz, bir ayrışma unsuru değil, bizi birbirimize kenetleyen manevi bir bağ olmalı; birbirimizi doğru anlamak için bir fırsat sayılmalı, farklılıklarımızdan daha çok benzerliklerimizin ve ortak değerlerimizin olduğu bilincini bizlere aşılamalıdır.''(AA)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık