Ana Sayfa Siyaset Vekilliği Düştü

Vekilliği Düştü

YSK, milletvekili aday listeleri kesinleşmeden önce onaylanan mahkumiyetin seçilmesine engel durum oluşturduğu sonucuna vardı.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2011 Çarşamba 07:45
Vekilliği Düştü
Oybirli ği ile alınan karada YSK, Hatip Dicle’nin milletvekilliğine ilişkin Diyarbakır İl Seçim Kurulunca düzenlenen mazbatasının iptaline karar verdi.

YÜKSEK Seçim Kurulu, Diyarbakır’dan Bağımsız Milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin 1 yıl 8 aylık kesinleşen hapis cezası nedeniyle milletvekilliğini düşürdü. Dicle’nin milletvekili seçilmeye kesin engeli olduğuna karar veren YSK, Dicle’nin tutuklu kaldığı sürenin mahsup edilmesine ilişkin kararın da seçim hukuku açısından sonucu değiştirmediğini bildirdi.

KCK davası tutuklusu Dicle’nin terör örgütü propagandası yapmak suçundan aldığı hapis cezasının milletvekili aday listeleri kesinleşmeden Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi tarafından onandığı ortaya çıkmasının ardından YSK, Dicle’ye savunma yapması için bir hafta süre tanımıştı. Dicle’nin Diyarbakır İl Seçim Kurulu hâkimlerince alınan savunması dün YSK’ya ulaştı.

Karar oybirliği ile

Dicle’nin savunmasını değerlendiren YSK, milletvekili aday listeleri kesinleşmeden önce onaylanan mahkumiyetin seçilmesine engel durum oluşturduğu sonucuna vardı. YSK, Dicle’nin milletvekilliğine ilişkin Diyarbakır İl Seçim Kurulunca düzenlenen mazbatasının iptaline karar verdi. Anayasa’nın 76’ncı ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11’inci maddesine göre terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan aldığı 1 yıl 8 aylık mahkumiyetin milletvekili olmasına ve seçilmesine engel durum oluşturduğuna karar verdi.

2015’te aday olabilecek

YSK, kararını verirken Dicle’nin Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nden aldığı mahsuplaşma kararını da değerlendirdi. YSK, Dicle’nin aldığı mahsuplaşma kararının infaz hukuku açısından sonuç doğurabileceğine ancak seçim hukuku açısından sonucu değiştirmeyeceğine karar verdi. Dicle, YSK kararı ışığında cezasının infazının tamamlanması ve 3 yıl sonrasında memnu haklarını kazanarak ibraz etmesi durumunda yeniden vekil seçilebilecek.

YSK’nın bugün, itirazları sonuçlandırarak kesin seçim sonuçları resmi gazetede ilan etmesi bekleniyor. Bu durumda Meclis, Dicle’siz toplanacak.

Dicle’nin yerine Eronat

YSK kararı ışığında milletvekilliği iptal edilen Dicle’nin yerine Ak Parti’den Oya Eronat Diyarbakır Milletvekili olacak. Diyarbakır İl Seçim Kurulu’nun bugün gerekli incelemeyi yaparak Dicle’den sonra en çok oyu alan Eronat’a mazbata vereceği belirtildi. Oya Eronat’ın oğlu Eren Şahin, 2008 yılında Diyarbakır’da bir dershanenin önünde PKK’nın bombalı saldırısı sonucu meydana gelen patlamada hayatını kaybetmişti.

Avukatlar düzeltme başvurusu yapacak

ŞIRNAK Bağımsız Milletvekili ve hukukçu Hasip Kaplan, YSK’nin Hatip Dicle ile ilgili kararına, “Milletin iradesiyle dalga geçmenin lüzumu yok” tepkisini gösterdi. Dicle’nin değerlendirmesi özetle şöyle: “Gereken itirazları yapacağız, kararın düzeltilmesini isteyeceğiz. Öte yandan kararın düzeltilmemesi halinde ise daha önce açıkladığımız ‘Arkadaşlarımızı almadan meclise gitmeyeceğiz’ kararıyla ilgili bir değerlendirme yapacağız.”
(hürriyet.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star