Ana Sayfa Dünya VENÜS GÜNEŞİN ÖNÜNDEN GEÇTİ

VENÜS GÜNEŞİN ÖNÜNDEN GEÇTİ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 105 yıl içinde bir daha gerçekleşmeyeceği açıklanan tarihi gök olayına vatandaşlar ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi yetkilileri tanık oldu.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2012 Çarşamba 09:07
VENÜS GÜNEŞİN ÖNÜNDEN GEÇTİ
Venüs'ün, sabaha karşı Güneş'in önünden geçmesiyle yaşanan yüzyılın en önemli gök olayı için Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti'nde TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Gölhisar Kaymakamlığı'nın işbirliğiyle ''Gökyüzü Gözlem Şenliği'' düzenlendi.

Sabaha karşı saat 04.30-07.50 saatleri arasında gerçekleşen Venüs gezegeninin Güneş'in önünden geçişi, Kibyra Antik Kenti Stadyumu'nda kurulan teleskoplarla ve dağıtılın özel gözlüklerle izlendi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Zeki Eker, Venüs'ün Güneş'in önünden geçişinin ilk gözleminin 1670'li yıllarda gerçekleştiğini belirterek, ''Uzun bir sürenin ardından tekrar böyle bir geçişe şahit olmak çok önemli bir gök olayı. Ayrıca böyle bir astronomik olayı yüz yıllarca yıl önce gladyatörlerin savaştığı bir antik kentte izlemek ayrı bir güzellik. Bir dahiki böyle bir geçiş 2117 yılında gerçekleşecek'' dedi.

Venüs'ün Güneş'in önünden geçişinin bir şölen içerisinde izlendiğini ifad6e ederek, ''Böyle bir gök olayı daha önce 2004 yılında gerçekleşmiş, ama bugünün ardından 105 yıl sonra geçiş olacak. Bundan dolayı da 100 yılın olayına tanıklık ettik'' diye konuştu.

Öte yandan, Venüs'ün güneşin önünden geçişini izlemek için Antalyalılar ve turistler Konyaaltı Plajı'nda bir araya geldi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star