Ana Sayfa Urfa Haberleri Vildan Polat ''Kadın Ölümlerine Dur Demeliyiz''

Vildan Polat ''Kadın Ölümlerine Dur Demeliyiz''

Polat"Şanlıurfa’da dün bir kadın zorla evlendirildiği için intihar etti. Toplumda hiç şok etkisi yaratmaması bir Kadın sivil toplum örgütü Başkanı ve bir kadın olarak bizi derinden üzdü."

Giriş Tarihi: 18 Mart 2011 Cuma 02:11
Vildan Polat ''Kadın Ölümlerine Dur Demeliyiz''
Şanlıurfa 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Genel seçimler öncesi aday adaylık sürecine öyle kilitlenmiş ki, yetkililer, Sivil toplum örgütlerinin bu konuda duyarlılığı olmaması dikkatimizi çekti.

Zorla evliliklere ve berdel olayları nedeni ile intihar eden kadınlarımızın bu gidişatına dur demenin zamanı gelmiştir. Bu durumun böyle devam etmesi durumunda genç kızlarımız ve kadınlarımız hayatlarını kaybetmeye devam edecektir.

Şanlıurfa’da yetkililer, sivil toplum örgütleri bu konu üzerinde çalışmalar yaparak bu ölümlerin önüne geçmelidir.

Kadınların ağırlıkta olduğu Sivil toplum örgütleri başta olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerini konu hakkında duyarlı olmaya davet ediyorum.

Medya kuruluşları da bu kanayan yara konusunda Aday adaylarının reklamı gibi büyük puntolarla “Kadın Ölümlerine”, “ Kadın İntiharları önlensin” “Zorla Evlilikleri Hayır” diye haber yapacaklarına inanıyor  ve bu konuda kamuoyu oluşturacaklarına inanıyoruz.

 

Bilindiği gibi ; Şanlıurfa'da, ailesinin zorla evlendirmek istediği ve buna karşı çıktığı için erkek

Kardeşlerinden şiddet gördüğü iddia edilen 16 yaşındaki Ayşe KARKAR, kendini asarak yaşamına son verdi.
Olay, 15 Mart saat 16.30 sıralarında Selçuklu Mahallesi 3229 Sokak'ta bulunan 2 katlı evde meydana geldi. İddiaya göre, akrabasıyla evlendirilmeye zorlanan 16 yaşındaki Ayşe KARKAR, Anne ve Babasına defalarca bu evliliği istemediğini söyledi. Anne ve Babası tarafından sürekli evlendirilmek için baskı gören genç kız, geçen hafta sonu aile içinde yapılan bir törenle nişanlandı. Sevmediği kişiyle evlenmeyi istemediğini nişandan sonra da söylemeye devam eden Ayşe KARKAR, bu yüzden sık sık ailesiyle tartışma yaşamış. Genç kız, en son olarak ağabeyi ile bu konuda tartışmış. Çıkan tartışma sırasında ağabeyinden şiddet de gören Ayşe, iyice bunalıma girmiş.
Aile fertlerinin evden ayrıldığı bir sırada, Ayşe KARKAR, buzdolabı kapısının lastiklerini boynuna geçirip kendisini merdiven boşluğuna astı. Komşu çocukları tarafından asılı olarak bulunmuş. Olay yerine gelen sağlık ekibi genç kızın öldüğünü belirledi.


          Şanlıurfa olarak artık bu bizim büyük bir ayıptır. diye düşünüyorum ve çözümler üretmek noktasında tüm STK’larımızı birlik olmaya davet ediyorum.

Medya organları ile birlikte Şanlıurfa Müftülüğü ve bağlı camilerde görevli imam_Hatiplerin aracılığı ile topluma bunun yanlışlık anlatılmalı diye düşünüyor. Duyarlı bir toplum olmaya çalışmamız gerektiği inancındayım.

Böyle bir olayın Şanlıurfa’da yaşanmasını istemiyoruz. Dedi.

 

(GapHa)


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık