Ana Sayfa Urfa Haberleri Viranşehir Iraklı Çocukları Bağrına Bastı

Viranşehir Iraklı Çocukları Bağrına Bastı

"Gelenekten Geleceğe" sloganı ile 'Anadolu ve Mezopotamya Kardeş Kültürler Şenliği', Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde büyük bir şölen içerisinde yapıldı.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2013 Pazar 05:28
Viranşehir Iraklı Çocukları Bağrına Bastı

Programa Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Milletvekilleri Mehmet Akyürek, Abdulkerim Gök, ViranşehirKaymakamı Muhammed Lütfi Kotan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, ViranşehirAK Parti İlçe Başkanı Celalettin Sayan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Dünya Tv'de "Zımanı Şirin" programının sunan İbrahim Candan'nın sunuculuk yaptığı gecede Irak'tan gelen öğrenciler Kürtçe, Arapça ve Türkçe Türküler söyleyip bir oyun sergiledi. Kapalı spor salonunun hınca hınç dolduran Viranşehirliler Irak'tan gelen çocukların seslendirdiği parçalar ile coşarken, Irak'taki okullarda görev yapan öğretmenlerin Şanlıurfalı ailelerine de plaket verildi. Programda ŞanlıurfaMilletvekilleri Mehmet Akyürek ve Abdülkerim Gök'e de günün anısına birer plaket verildi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç yaptığı konuşmada programın içeriğinin adından da belli olduğunu gibiAnadolu ve Mezopotamya olduğunu, kültürlerin, kaynağın ve önderinin aynı olduğunu söyledi. Bu ortak değer ve kültürten bizleri ayırmaya çalışıldığını ifade eden Vali Güvenç şunları söyledi: "Bizi Arap, Kürt, Türk, Fars diye ayırmaya çalışmışlar. Ama sevginin ve muhabbetin önüne geçememişler. Kaynak bir olunca, kaynak ilahi olunca; Kerkük'te de böyleyiz, Süleymaniye'de de böyleyiz, Viranşehir'de, Ankara'da ve İstanbul'da da böyleyiz."

Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Abdulkerim Gök de yaptıkları konuşmada programa katkı sunup destek olan herkese teşekkür ettiklerini belirtip kardeşlik duygusunu öne çıkaran bu faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Programa ev sahipliği yapan Viranşehir Girişimci İş Adamları Derneği (VİRGİAD) Başkanı Recep Acar,Anadolu insanının fedakarlığı sayesinde dünyanın dört bir yanında meşalelerin yakıldığını ve kardeşlik türkülerinin artık söylenir olduğunu vurguladı. Acar, bu fedakar öğretmenleri yetiştiren anne ve babalara şükran borçlu olduklarını sözlerine ekledi.

Süleymaniye Kız Kolejinde okuyan öğrencilerden Esher Faruk'un yöre insanının kendilerini çok sıcak ve cana yakın gördüğünü söyledi. Mustafa Faro ise kaymakamlık ziyaretinden çok etkilendiğini ve kaymakam Muhammed Lütfi Kotan'nın verdiği hediyeye çok çok teşekkür ettiğini aktardı.

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık