Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri VİRANŞEHİR SUYA KAVUŞUYOR

VİRANŞEHİR SUYA KAVUŞUYOR

Tamamlandığında 220 bin dekar arazinin modern sistemlerle sulanmasını temin edecek Viranşehir Pompaj Sulaması 1.Kademe İnşaatı’nın sözleşmesi DSİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen merasimle imzalandı.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 04:26
VİRANŞEHİR SUYA KAVUŞUYOR

Tamamlandığında 220 bin dekar arazinin modern sistemlerle sulanmasını temin edecek Viranşehir Pompaj Sulaması 1.Kademe İnşaatı’nın  sözleşmesi DSİ Genel Müdürlüğü’nde  düzenlenen merasimle imzalandı. İmza merasimine; DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Acu, Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Kaya Yıldız, Daire Başkan Yardımcıları, ilgili personel ve yüklenici firma temsilcileri iştirak etti.

İhaleye giren firmalar arasında en düşük teklifi veren projenin inşaat ihalesini aslen Urfa'lı olan iş adamı Mehmet Güneş'in firması  Mehmet GÜNEŞ inşaat A.Ş. aldı.

Proje tamamlandığında bölge çiftçisine yıllık yaklaşık 102 Milyon TL gelir artışı sağlayacak.

 

İmza merasiminde kısa bir konuşma yapan DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Acu “Projenin güzel bir şekilde başlayıp güzel bir şekilde sonlandırılmasını, hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Bakanımız tarafından bu yıl “ Sulamada Hamle Yılı” olarak nitelendiriliyor.   Bu doğrultuda DSİ olarak hizmete aldığımız projeler, bölge insanımızın refahına ciddi katkı yapıyor.  Projenin hızlı bir şekilde faydaya dönüştürülmesi adına emeği geçen Daire Başkanlıklarımız ve Bölge Müdürlüğümüz personelini tebrik ediyorum.” dedi.

 

İmza töreninde Urfahaber'e kısa açıklamada bulunan iş adamı Mehmet Güneş " Bildiğiniz üzere firmamız Urfa bölgesinde 40 yılı aşkın süredir hizmet vermekte. Ben de Urfalıyım. Şehirme yapılacak böylesine büyük ve anlamlı bir projeyi inşaat firmamız olarak bizim üstlenmiş olmamız bizim için büyük bir onurdur. Üstlendiğimiz bu projeyi en kısa sürede tamamlayıp, suya hasret Viranşehir toprağını suya kavuşturmada zerimize düşen sorumluluğu layıkı ile yerine getirmeye çalışacağız.

Şehrimiz adına bu projenin hayata geçirilmesinde yoğun emeği geçen hükümet yetkililerine, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanımız sayın Faruk Çelik beye, Urfa milletvekillerine, DSİ Genel Müdürü ve personellerine bir Urfa'lı olarak ayrıca teşekürlerimi sunuyorum.

Allah bu projeyi ülkemize ve Urfamıza hayırlara vesile kılsın." dedi

 

 

Viranşehir Pompaj Sulaması 1.Kademe Sulaması kapsamında Atatürk Barajından alınacak su ile 220 bin dekar tarım arazisinin sulanması hedefleniyor.  Sulama inşaatının tamamlanmasını müteakip yüklenici tarafından 24 ay süresince tüm sulama tesisleri işletilecek, bakım ve onarımı yapılacak. Proje tamamlandığında; 2016 yılı fiyatları ile 101.915.560 TL gelir artışı sağlanacak, yaklaşık 44 bin kişiye fayda sağlanacak.

 

 

 

Proje Karakteristikleri;

  • Başlangıç Debisi (Q)                     : 14.792,00 l/s (P1)   8.655,00 l/s (P2.1)
  • Başlangıç Çapı (D)                        : 3000 mm (P1 ve P2.1)
  • Sulama Sahası                              : 22.012,00 ha (P1:13.926 ha+P2.1:8.086 ha)
  • Sulama Tipi                                    : Borulu
  • Sulama Modülü                             : 0,89 l/sn/ha
  • Ana Boru Hattı Uzunluğu            : 24.636,00 m (P1) ve 21.504,00 m (P2.1)                                  
  • Yedek Boru Hattı Uzunluğu         : 26.862,00 m (P1) ve 136.830,00 m (P2.1)
  • Borulu Tahliye Hattı Uzunluğu    : 19.251,00 m (P1) ve 6.151,00 m (P2.1)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık