Ana Sayfa Güncel Viranşehir’de göletlere 35 bin yavru balık bırakıldı

Viranşehir’de göletlere 35 bin yavru balık bırakıldı

Viranşehir ilçesinde mevcut Gölet ve Su Kaynaklarının Balıklandırılması amacıyla “Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi”kapsamında, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nden getirilen 35 bin aynalı ve pullu sazan balığı göletlere bırakıldı.

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2016 Pazartesi 00:11
Viranşehir’de göletlere 35 bin yavru balık bırakıldı

Viranşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr.Sıraç Yolcu, yaptığı açıklamada, 2015 yılından bu yana kentteki göletlere balık bırakma faaliyetlerine devam ettiklerini; göletlerimizin balık popülasyonunun artırılması, gençlere sportif amaçlı amatör balıkçılığı ve kıyı balıkçılığını özendirmek ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, farklı bir spor dalının ilçe halkına kazandırmak amacı ile Nohut Göletine 15 bin, Sulutepe Göletine 10 bin ve Gölcük Göletine 10 bin olmak üzere toplamda 35 bin adet yavru balık bırakıldığını belirtti.

Konu ile ilgili Göletlerin bulunduğu mahalle ve gölete komşu olan mahalle muhtarları bilgilendirilmiş olup, belli aralıklarla göletlerdeki balıkların sağlık yönünden muayenesinin yapılacağı ayrıca uygunsuz avlananlar hakkında cezai işlem uygulanacağı söylendi. İlçe Müdürü Dr. Sıraç Yolcu bu kapsamda doğal ortamda balıklarımızın üreyip çoğalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Yeni bırakılan yavru balıkların büyümesi ve üreyebilmesi için bir yıl süre ile avlanmamalarının gerektiğini; bu bölgelerdeki vatandaşlarımız ile işbirliği yapılarak göletlerde avcılık yapmaları ve balık tüketimlerini arttırmayı amaçladıklarını söyledi.’’

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star