Ana Sayfa Urfa Haberleri Viranşehir’de Halk Toplantısı

Viranşehir’de Halk Toplantısı

Viranşehir’de BDP Heyeti Kale Mahallesinde yurttaşlarla bir araya gelerek, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi.

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2013 Pazartesi 10:42
Viranşehir’de Halk Toplantısı
Viranşehir’de BDP Heyeti Kale Mahallesinde yurttaşlarla bir araya gelerek, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi. Burada açıklama yapan Viranşehir Belediye Başkanvekili ilçe için seferber olduklarını ve bu tür halk toplantılarını sık sık yapacaklarını söyledi. 
Urfa’nın Viranşehir ilçesinde BDP heyeti Kale Mahallesinde halk toplantısı gerçekleştirdi. Kale Mahallesi Öztürk Sokakta bulunan boş bir alanda gerçekleşen toplantıya Viranşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, BDP İlçe Eşbaşkanı Halis Aktaş, BDP İlçe Yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıda halkın sorunlarını dinleyen Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, belediye yönetimi olarak yoğun bir iş temposuna girdiklerini belirtti. İlçenin dört bir yanında çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Buru, ilçenin tüm eksiklerini gidereceklerini söyledi. Kale Mahallesinin ilçenin en eski mahallelerinden biri olduğuna söyleyen Burun: “Bu mahallemiz en eski mahallelerimizden biridir. Adeta Viranşehir’in tarihi izlerini taşıyor. Ancak evlerin çoğu çarpık yapılmış. Daha önce bu mahallemizde bir cadde ve bir sokak açtık. Tabi bu işleri yaparken mahalledeki yurttaşlarımızın da katkıları ile yaptık. Biz her zaman halkımız ile çalışmalarımız yapıyoruz. Yaptığımız her çalışmada halkın onayını istiyoruz. Şuan mahallede bir evi kamulaştırdık. Bu kamulaştırdığımız evi yeşil alana çevireceğiz.” Diye konuştu. 
Daha sonra söz alan Kale Mahallesi Muhtarı Halil Yüksel, “ Sayın Belediye Başkanımız ve Belediye Meclisi üyelerimizle sürekli istişare halindeyiz. Sorunları Mahalle sakinleri adına aktarmaktayım. Önemli olan Mahalle sakinlerinin kendi aralarında mutabakata varmalarıdır” dedi. Öte yandan Mahalle sakinleri adına konuşan Aziz Usluer, Cuma Şeyhmusoğlu, Abdulkadir Yelliler, gelen heyete teşekkür ederek, her türlü fedakarlığa hazır olduklarını söylediler. 
‘Artık Belediye Yönetimleri ile Sorunlarımızı Tartışabiliyoruz’
Kale mahallesi sakinlerinden Cuma Şeyhmusoğlu, kat mülkiyetinin 4’ten 5’e yükseltilmesini temenni ederken, Mahalle sakinlerinden Abdulkadir Yelliler; “ Geçmişten gelen hataların acılarını biz çekiyoruz. Bugün burada bu sorunları tartışmayacaktık. Ama biz mahalle sakinleri olarak geçmiş yönetim ve Belediye idareci ile başkanlarına sorunumuzu aktaramıyorduk. Bırakın konuşmayı, Makamlarına bile gidemiyorduk. Korku perdesi sarmıştı. Şimdi ise her türlü sorunumuzu gidip Belediye Başkan ve yardımcıları ile tartışarak çözüm bulmaya çalışıyoruz” diyerek gelen heyete teşekkür etti.
Öte yandan BDP Viranşehir ilçe Eşbaşkanı Halis Aktaş Kale Mahallesi sakinlerine hitaben yaptığı konuşmada, bugün burada kat mülkiyeti tartışılırken, dar sokakların genişletilmesi, yeşil alan ve cami talep edilirken, süreç öncesi insanların beyninde hep Cenaze ve çatışmalar vardı. Bu tür konular hiç kimsenin aklına gelmiyordu. Zira insanlar-fidanlar ölüyordu. Başlatılan Barış süreci kapsamında yaşanan olumlu adımların atılması ve gerillanın çekilmesi ile bugün halkımız başka alanlardaki gelişmeleri tartışmaya başladığının altını çizerek şunları söyledi: “ Hep birlikte acılı günler yaşadık. TV haberlerine yansıyan ölüm haberleri, operasyonlar, baskınlar, tutuklamalar, ev basmaları, insanların dövülmesi, yargılanması ile hepimiz bu gündemle bütünleşmiştik. Kimsenin aklından dar sokak, mahallenin alt yapısı, yeşil alan, Cami, araçların geçebilir caddeler geçmiyordu. Bu son dört ay içerisinde yaşanan barış süreci halkımız sorunlarıyla bütünleşmiş ve dar sokakları, yığma evleri, alt yapı sorunları, kat mülkiyeti gibi kentsel dönüşüm projeleri konuşmaya ve tartışmaya başladı. Bu bedelle kazanılan süreçtir. Yaşanan sürecin daha fazla ileriye gitmesi ve ülkemizin demokratikleşmesi açısından elinizin taşın dibine koymanızdır” dedi. Toplantı geç saatlere kadar sürdü.

 


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık