Ana Sayfa Urfa Haberleri VİRANŞEHİR'DE STK'LARDAN KAN DAVALARINA TEPKİ

VİRANŞEHİR'DE STK'LARDAN KAN DAVALARINA TEPKİ

ŞANLIURFA'nın Viranşehir İlçesi'nde, sivil toplum örgütleri ilçede önceki gün 2 aşiret arasında meydana gelen, 1 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı silahlı çatışma sonrası kan davalarına tepki göstermek üzere toplandı.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2012 Cuma 20:50
VİRANŞEHİR'DE STK'LARDAN KAN DAVALARINA TEPKİ
Sivil toplum örgütü temsilcileri, kan davasını protesto için Türkçe, Kürtçe ve Arapça 'Yeter artık' yazılı döviz taşıdı.

Viranşehir'de devam eden kan davalarının sona ermesi ve yeni olayların engellenmesi için ilçede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin organizesi ile toplanan yaklaşık 50 kişi, öğle saatlerinde basın açıklaması yaptı. Cuma namazı çıkışı Gölbaşı Caddesi üzerinde toplanan kalabalık, ellerinde kan davalarını protesto eden dövizler taşıdı. Bir kişinin ise Türkçe, Kürtçe ve Arapça 'Yeter artık' yazılı bir döviz taşıdığı eylemde, grup adına açıklamayı Alaaddin Milli okudu. Önceki gün ilçede 2 aşiret arasında silahlı çatışma çıktığını ve 1 kişinin ölüp, 6 kişinin yaralandığını hatırlatan Milli, olayın kan davasına dönüşmesinin yeni ölümlere ve Viranşehir isminin sürekli olumsuzluklar ile gündeme gelmesine neden olacağını söyledi.

Gençlere iyi bir gelecek bırakmak adına kan davalarına son verilmesi gerektiğini söyleyen Milli şöyle konuştu:

"Artık ilçemizde kardeş kanının akmasına son verelim. Bu bölgede her kesimden, her aşiretten, her ırktan, her renkten insanlar yaşıyor. Hiç kimse kimseden üstün değil. Hiç kimse bu topraklarda sonsuza kadar yaşayacak değildir. Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek demektir. Bizler büyükler olarak çocuklarımıza huzurlu bir gelecek bırakmak istiyorsak, kardeş kanının akmasına son verelim. Kan davalarına son vererek ilçemizin de isminin olumsuzluklar ile anılmasına son verelim. Bu noktada biz sivil toplum örgütleri ile siyasi partilere büyük görevler düşmektedir. Herkes bu taşın altına elini koymalı ve kan davaları son bulmalıdır."

Basın açıklamasının okunmasının ardından kalabalık dağıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık