Ana Sayfa Urfa Haberleri VİRANŞEHİR'E SAAT KULESİ

VİRANŞEHİR'E SAAT KULESİ

Viranşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı'na saat kulesi yapılacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2012 Cumartesi 00:46
VİRANŞEHİR'E SAAT KULESİ

Viranşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi sorumlusu Şeyhmus Çakırtaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, toplam yüksekliği 9 metre olarak planlanan saat kulesinin duvarında Mezopotamya kültürünü anlatan aşk ve güneş gibi çeşitli figürlere yer verileceğini belirtti.

Viranşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak 9 metre yüksekliğinde ve 3 boyutlu olacak olan saat kulesi, kentin 4 ana caddesinin buluştuğu noktada farklı motiflerle yer alacak.

Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sorumlusu Şeyhmus Çakırtaş, Mezopotamya kültürünü, tarihini ve kadim yaşamını anlatan ana figürlerin saat kulesinde olacağını belirterek, "Mitolojik öneme sahip Newroz efsanesine kaynaklık eden Demirci Kawa figürü, Mezopotamya'yı Mezopotamya yapan hayat kaynağı güneş, saat kulesinde bulunan figürlerden olacak. Mezopotamya tarihine kaynaklık eden çift başlı kartal ve Viranşehir kültüründe önemli bir yere sahip olan Derwêşê Evdî ve Adule aşkı taşlara işlenecek" diye kaydetti.

Çakırtaş, saat kulesi üzerine yine buğday başağı, mısır koçanı, pamuk kozası ve barışın sembolü olan zeytin motiflerinin de işleneceğini belirtti. Saat kulesinin beyaz Midyat taşlarından yapılacağını ifade eden Çakırtaş, 4 ana caddeye bakan yönlere de saat yerleştireceklerini ve bu saatlerin en üstünde de dünya atlası olacağını sözlerine ekledi.

Fen İşleri Müdürlüğü çalışmaların 70 gün içinde sona ereceğini ve Viranşehir Meydanı'na yakışan bir saat kulesinin yapılacağını belirtti.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star